Wydawnictwo HarperCollins Polska przygotowało dla dzieci bardzo interesującą serię ze znanymi i lubianymi bohaterami – Muminkami. Jako dziecko lubiłam tę bajkę i w sumie sentyment został mi do dziś, więc z dużą dozą ciekawości sięgałam po muminkowe opowieści połączone z różnymi zadankami na spostrzegawczość.

Pomysł na książkę – a właściwie serię, bo jest też część o przygodach w lesie – jest taki, że w opowieść o Mumikach wkradają się także zadania, które czynią dziecko aktywnym uczestnikiem lektury, a nie jedynie jej słuchaczem. Na każdej rozkładówce znajduje się kilka rzeczy do odszukania, co ważne – w różnych ilościach, więc poza spostrzegawczością możemy także poćwiczyć przeliczanie. Znajdziemy tu także labirynty, więc zadanka są zróżnicowane, a to zawsze uatrakcyjnia publikację.

Warto zaznaczyć, że tekstu nie jest zbyt dużo, więc z powodzeniem można czytać tę książkę także z młodszym dzieckiem. U nas czytamy z córą, która za trzy miesiące skończy trzy lata. Bardzo jej się podoba ta zabawa, z wyszukiwaniem świetnie sobie radzi, na labirynty przyjdzie jeszcze czas, choć już teraz wodzi paluszkiem „po swojemu”.

Dodam jeszcze, że cała książka jest wykonana z grubej tektury, co jest nie bez znaczenia, jeśli korzystamy z niej z maluchem. Rogi są zaokrąglone, więc bezpieczne, tak więc nawet młodsza pociecha, jeśli tylko będzie zainteresowana, może sama przewracać strony, nie uszkadzając ich przy tym. Grafika jest dość prosta, ale tak właśnie jest w Muminkach, więc nie było sensu kombinować. Z punktu widzenia zabawy z maluchem ważne jest także to, że postacie są duże, więc jeśli uznamy, że elementy wskazane w książce do odnalezienia są jeszcze za trudne, zawsze możemy szukać Muminka, Panny Migotki, Małej Mi czy innych bohaterów.

To seria zdecydowanie warta uwagi, jeśli mamy w domu sympatyków Muminków, ale nie tylko. Po wyszukiwanki chętnie sięga wiele dzieci, ta wykonana jest w najpraawdę fajny sposób.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperCollins Polska.