Tadeusz Dołęga-Mostowicz od zawsze kojarzy mi się ze „Znachorem”. Książkę tę, jak i jej kontynuację, czytałam kilkakrotnie i co jakiś czas wracam do nich, bo to jedne z tych lektur, których nigdy nie ma się dość. Cieszę się jednak, że miałam okazję sięgnąć także po inną książkę Dołęgi-Mostowicza, bo to zdecydowanie nie jest „autor jednej historii”.

„Trzy serca” opowiadają o losach podmienionych przed laty niemowląt. Gdy prawda wychodzi na jaw, przyzwyczajony do wystawnego życia i braku konieczności pracy zarobkowej młody hrabia, staje w obliczu konieczności zadbania o sprawy materialne nie tylko swoje, ale też narzeczonej, a wkrótce żony – panny Kate. Z kolei mężczyzna, który do tej pory uważał się za syna służącej, zyskuje ogromną fortunę i musi się nauczyć mnóstwa rzeczy, które powinien umieć hrabia.

Pomysł na historię niezły, natomiast to, co mnie absolutnie zachwyciło, to kreacje postaci, także tych drugoplanowych. Tutaj nikt nie jest w stu procentach dobry albo zły, nawet pani Kate, która chciałaby w swoich – i nie tylko – oczach za taką uchodzić. Różne cechy charakterów naszych bohaterów ujawniają się stopniowo, czyniąc je coraz bardziej barwnymi i… ludzkimi. Kate okazuje się okrutna w swej doskonałości i wyniosłości (swoją drogą, nie wzbudziła u mnie jakiejś wielkiej sympatii od samego początku), upadły Gogo także przejawia pewne zachowania, które część czytelników odbierze zapewne pozytywnie. Moim absolutnym numerem jeden w tej książce jest pan Tukałło, o którym naprawdę trudno powiedzieć coś dobrego ponad to, że jest inteligentny. Niemniej rozmowy, które toczą się z jego udziałem, były moimi ulubionymi fragmentami utworu. Szczęśliwie były ich tu niemało.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na piękne wydanie w grubej oprawie, z matową, pokrytą satyną, o ile się nie mylę. Ta publikacja wspaniale nadaje się na prezent z różnych okazji.

Od razu sobie to sprawdziłam i jest ekranizacja tej powieści. Film powstał w 1939 roku. Jestem go szalenie ciekawa! Zdecydowanie polecam tę książkę!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa MG.