Akademia Mądrego Dziecka sięga po coraz więcej tematów dla starszych czytelników. Dotychczas były to głównie ciekawostki ze świata lub książki dotyczące wycinka jakiejś nauki. Teraz autorzy wzięli na warsztat tematy ważne z punktu widzenia rozwoju młodego człowieka, czyli wiedzę o tym, jak powstają dzieci, oraz dojrzewanie.

„Jak powstaje dziecko” to książka, w której znajdziemy naprawdę dużo na ten temat. Od aspektu biologicznego i odejścia od mitów dotyczących przynoszenia dzieci przez bociany czy znajdowania ich w różnych dziwnych miejscach, przez anatomię człowieka i jego narządów płciowych, po seks, zapłodnienie, ciążę, adopcję, a nawet zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych. Duża dawka wiedzy, niestety nie zawsze dostępnej dla dorastającego człowieka, który zwyczajnie zaczyna się interesować tą tematyką.

„Jak powstaje dorosły” to z kolei pozycja omawiająca proces dojrzewania. Ciało dorastającego człowieka zaczyna się zmieniać i nie zawsze są to zmiany komfortowe i zrozumiałe, zwłaszcza jeśli nie dysponuje się wiedzą na temat tego, że to proces i zjawiska całkowicie naturalne. Jest tu też poruszony temat dzieci interpłciowych. Myślę sobie, że dobrze jest rozmawiać z dziećmi, zwłaszcza tymi starszymi, stojącymi u progu dojrzewania, o tym, co się wkrótce wydarzy, by weszły w dojrzewanie z akceptacją własnego ciała, a nie zawstydzeniem, że ono się zmienia.

Sięgnijcie, jeśli macie w domu starsze dzieciaki, ale czujecie, że przed rozmową potrzebujecie wsparcia w postaci książek.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.