„Tak się bawimy. Świętuj z nami” to kolejna propozycja Akademii Mądrego Dziecka skierowana do nieco starszych czytelników. Znajdziemy w niej opis dwudziestu świąt i festiwali z całego świata.

Tematyka od razu wydała mi się bardzo ciekawa, bo uwielbiam poznawać inne kultury, niemniej nie zawsze po lekturze takich książek występuje u mnie efekt wow. Tym, co nieraz mi zgrzyta, jest wartościowanie. Nie jest przecież tak, że to, co świętujemy w naszym kraju jest najlepsze dla wszystkich. Być może jest najlepsze dla nas, jeśli tak uznamy i wybierzemy, natomiast świat pełen jest różnych wierzeń i tradycji. Lubię o nich czytać, jednymi się zachwycam, inne nie wzbudzają we mnie większych emocji, pewnie są i takie, w których nie chciałabym uczestniczyć. Ale to jest moje zdanie, mój wycinek świata zbudowany na własnych doświadczeniach i poglądach. I absolutnie nie znaczy to, że ktoś inny musi mieć tak samo.

W tej książce nie ma tego wartościowania. Ukazano tu przeróżne święta i festiwale, które zachwycają ludzi na całym świecie. Uroczystości ważne dla ludzi z danego regionu, z różnych powodów. Cudownie jest poznawać tę różnorodność i widzieć, że świat ma tyle odcieni. To właśnie dlatego jest tak ciekawy.

A oto przykłady świąt i uroczystości, które znajdziecie opisane w tej książce: Karnawał w Rio, Dzień Świętego Marcina w Niemczech, Zjazd Plemienny w USA, Diwali w Indiach. Święto Barungi w Australii czy Małpia Uczta w Tajlandii. Nie zabrakło też Polski i naszej polskiej Wigilii.

Polecam tę książkę, dobrze jest poznawać inne tradycje i obyczaje, to poszerza wiedzę o świecie.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.