Nie wiem, czy znacie jakieś dziecko, które nie lubiłoby eksperymentów. Moje doświadczenia – zarówno prywatne, jak i zawodowe – są takie, że dzieciaki uwielbiają wszelakie doświadczenia. I dobrze, w końcu nie będzie to nic odkrywczego, jeśli napiszę, że najlepiej, najbardziej efektywnie – a przy okazji też najprzyjemniej – uczyć się poprzez doświadczanie. To zdecydowanie lepszy sposób nabywania wiedzy niż suche fakty. Między innymi dlatego tak bardzo lubię tę serię.

Tym razem możemy dowiedzieć się – i przetestować! – różne eksperymenty z piaskiem i mydłem. Czy wiecie na przykład, co robić, aby mydło skakało? Albo jak przygotować… mydlaną galaretę? A może chcielibyście popuszczać wielkie bańki, mydlane – a jakże! Wolicie piasek? Proszę bardzo, któż go nie lubi. Sama czasem siedzę w piaskownicy, towarzysząc dziecku w zabawie i przyznaję, że te zabawy są przyjemne także dla mnie. Z tej książki dowiecie się między innymi, jak nauczyć ziarenka podskakiwać, jak odmierzać czas piaskiem, a nawet… jak podnieść wiaderko łopatką! Proste i jednocześnie pomysłowe doświadczenia dla dzieci!

Tradycyjnie dla tej serii – zaczniemy od poznania tytułowych bohaterów, czyli mydła i piasku. Najpierw dowiemy się, jakie mają właściwości, a potem będziemy mogli sprawdzić swoją wiedzę w miniquizie. Później to, co najlepsze, czyli eksperymenty. Po dziesięć w każdej z książeczek, a więc jest w czym wybierać!

Polecam zarówno te dwa tytuły, jak i całą serię!

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.