Kolejna z Amberkowych nowości skusiła mnie zapowiedzią, że jej przesłanie będzie dotyczyło empatii. Więcej nie trzeba, aby mnie zachęcić do sięgnięcia po książkę dla dzieci. Kiedy jednak przeczytałam tę opowieść z córką, wiedziałam, że nie możemy na tym poprzestać – ta książka może (i powinna, jeśli ją przeczytacie) stać się wstępem do rozmowy nie tylko na temat empatii, ale też starania się przypodobać innym za wszelką cenę, bo taką postawę wykazuje tu jeden z głównych bohaterów. Ale po kolei…

Jeden hamak dla dwóch” to historia o tym, jak pewien koala umieszcza swój hamak w miejscu, w którym liczy na ciszę i spokój. Przygotowana przez niego lista wskazuje, że są to dwie bardzo przez niego pożądane okoliczności. Tymczasem okazuje się, że ma sąsiada. W dodatku niekoniecznie cichego i zdecydowanie pragnącego towarzystwa. Aby je zyskać nasz koala posunie się do wielu pomysłów na prezenty dla nowego w okolicy, czasem te prezenty będą wręcz nieprawdopodobne, innym razem zabawne. I choć córa tego nie zauważyła, to dla mnie, dorosłego czytelnika, empatia zeszła tu trochę na drugi plan, rolę pierwszoplanową zdecydowanie odgrywał koala, który był w stanie posunąć się niemal do wszystkiego – tak bardzo pragnął akceptacji, tak bardzo bał się samotności.

Na końcu książki znajdziemy wytłumaczenie, czym jest empatia, oraz kilka ćwiczeń praktycznych. To także sugeruje, że tę opowieść powinno się przegadać po przeczytaniu. Szkoda by było tak po prostu odstawić ją na półkę, bez dopowiedzenia kilku ważnych zdań – odnośnie do obu bohaterów.

Natomiast warstwa graficzna jest bardzo porządna – ilustracje są duże, jak na picturebooka przystało, kolorowe. Jedyne, do czego można by się przyczepić, to nieco przejaskrawiona mimika postaci, przez którą czytelnik może odebrać je zero-jedynkowo – jeden koala jest dobry, drugi zły. A nie o to tu chodzi.

Księgarnia TaniaKsiążka.pl ma w swojej ofercie wiele Amberkowych publikacji, jeśli więc lubicie te pięknie wydane książeczki dla dzieci, to będzie w czym wybierać.