Akademia Mądrego Dziecka nie od dziś słynie z tego, że podejmuje tematy różnorodne i oryginalne. Od dłuższego czasu, poza klasycznymi przesuwankami i książkami z ruchomymi elementami, pojawiają się również publikacje skierowane do nieco starszych dzieci. Właśnie dwa takie tytuły chciałabym wam dziś pokazać.

„Pięknie się różnimy” to książka, która pokazuje, że różnorodność wśród ludzi to wielka zaleta i coś, czym można – i warto – się zachwycać. Dobrze, że każdy jest inny – to tytułowe hasło świetnie oddaje klimat tej publikacji. Zaprezentowano tu bardzo szeroki przekrój tego, czym można się różnić – jest tu o różnych modelach rodzin, o płci,  trudnościach w nauce, o różnorodności etnicznej, różnych rodzajach niepełnosprawności i neuroróżnorodności. Co dla mnie ważne – osobno potraktowano w tej książce spektrum autyzmu, osobno niepełnosprawność intelektualną, fizyczną, deficyty w obrębie wzroku czy słuchu. Podoba mi się, że nie wrzucono wszystkiego do jednego worka, tylko nad każdą grupą się pochylono oddzielnie, aby pomóc w jej zrozumieniu i akceptacji. Znalazły się tutaj także informacje o osobach niebinarnych.

Z kolei druga z prezentowanych dziś książek dotyczy tego, jak dawniej żyły dzieci. Nie ograniczono się jednak do pokazania zwyczajów jednej czy dwóch grup, ale ukazano dzieci na przestrzeni różnych epok. Jak wyglądało ich życie na co dzień? W co się bawiły? Jak wyglądały ich domy? To tylko niektóre z poruszonych w książce kwestii, przez które przeprowadzą nas… dzieci właśnie! Książki dla dzieci poszerzające wiedzę o dawnych czasach dla mnie powinny właśnie tak wyglądać.

Obie publikacje są bogato i miło dla oka zilustrowane. Układ treści jest przejrzysty, a format wygodny – całkiem spory, ale dzięki temu wszystko jest wyraźne, a czcionka odpowiedniej wielkości. Tekstu jest już niemało, więc to książki do poczytania z nieco starszymi pociechami.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.