Metoda Montessori jest nam bliska, odkąd córka skończyła roczek. Byłoby nadużyciem stwierdzenie, że w codziennym życiu ściśle się jej trzymamy, niemniej wybieramy z jej założeń to, co najbardziej nam służy. Od kilku lat praktykujemy takie rozwiązanie. Bardzo lubię też publikacje w duchu Montessori, więc moja córka ma już całkiem sporą biblioteczkę z takimi książkami. Właśnie dołączyła do nich kolejna.

„Poznaję świat i przyrodę” to książka z ćwiczeniami z elementami metody Montessori. Tematyka jest bardzo zróżnicowana: kosmos, przyroda, wody i lądy, ochrona środowiska, Polska, flora, fauna, człowiek. Dzięki temu młody czytelnik rozwija różne umiejętności i poszerza swoją wiedzę w różnych obszarach.

Warto podkreślić, że zróżnicowane są nie tylko tematy, ale także rodzaj zadań – mamy tu między innymi kolorowanie, dorysowywanie brakujących elementów, labirynty, obserwowanie pogody, łączenie pasujących obrazków, wybieranie ilustracji, na których pokazano szkodliwe dla środowiska praktyki, łączenie kropek, numerowanie etapów w cyklach rozwojowych, łączenie obrazków z cieniami czy ustalanie kolejności historyjki obrazkowej. Z kolei na końcu znajduje się dyplom dla dziecka za osiągnięcia w zakresie różnych umiejętności.

Publikacja jest bogato ilustrowana i choć nie mamy do czynienia ze zdjęciami, to ilustracje raczej wiernie odzwierciedlają wygląd rzeczywisty zjawisk i rzeczy.

Mojej prawie pięcioletniej córce książka bardzo się spodobała. Sporą część zadań już wykonała, inne oceniła i stwierdziła, że jeszcze są dla niej zbyt trudne, więc wróci do nich za jakiś czas.

Jeśli lubicie książki aktywnościowe, to istnieją spore szanse na to, że i ta wam się spodoba.