Muminków nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Bez względu na to, czy się je lubi, czy nie, to raczej każdy, kogo znam, kojarzy te sympatyczne stworzenia. Na rynku pojawiły się właśnie kolejne książeczki z ich udziałem.

„Muminek i nowy przyjaciel” to książka, w której splata się kilka motywów – przyjaźń, zazdrość, przygoda. Pewnego dnia Muminek i Ryjek znajdują butelkę z kartką w środku. Jak wiadomo – musi to być list. I rzeczywiście, jest to list, choć brzmi on dość enigmatycznie. Zawiera tylko jedno zdanie i podpis – „Przyjaciel”. Muminka i Ryjka nie trzeba namawiać do odpowiedzi, a jest nią wyruszenie na spotkanie z tajemniczym autorem listu. Kto go napisał? Tego dowiecie się już z książki.

W tej niedługiej opowieści pojawia się także motyw zazdrości. To Panna Migotka nie może zrozumieć, dlaczego Muminek wyrusza na poszukiwanie przyjaciela, skoro ma ją. Nasz bohater nie zmienia jednak zdania nawet pod wpływem nacisków i wielkie brawa za to. Zresztą Migotka w końcu zrozumie, że nie ma Muminka na wyłączność i że może on przyjaźnić się także z innymi. To będzie dla niej ważna i cenna lekcja przyjaźni.

Książeczka ma spory format i ilustracje zajmujące całe rozkładówki – tekst znajduje się na obrazkach, dzięki czemu jest bardzo kolorowo i bajkowo. Historię czyta się szybko, bo nie jest ona długa, za to napisana dużą czcionką. Dzięki temu starsze dzieciaki mogą czytać samodzielnie.

Przyjemna lektura. Jeśli lubicie Muminki – sięgnijcie.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.