Zmysły, czyli wzrok, dotyk, słuch, węch, smak odbierają bodźce z otoczenia poprzez odpowiednie narządy, które wysyłają impuls do mózgu, po czym następuje reakcja. Rozwój zmysłów odgrywa jedną z głównych ról w rozwoju sensorycznym każdego człowieka. Poprzez odkrywcze zabawy wspieramy rozwój zmysłów u dzieci, a dzięki temu rozwija się ciało, które radzi sobie odpowiednio w różnych sytuacjach.

Jako specjalista w dziedzinie integracji sensorycznej wiem, jak ważne są zmysły w życiu małego dziecka. Coraz częściej spotykam u dzieci nadwrażliwość, czyli np.lęk przed dotykiem, hałasem, albo podwrażliwość, czyli szukanie hałasu, dostarczanie sobie wielu bodźców wzrokowych lub dotykowych, aby funkcjonować w otoczeniu poprzez stymulację.

Wydawnictwo HarperKids  przygotowało cudowną książkę pod tytułem „Zmysły”. To jedna z moich ulubionych książek dla maluszków z tej serii. Książeczka jest kolorowa, ma sztywne i twarde strony. Wygodna w użytkowaniu ze względu na zaokrąglone rogi i poręczny rozmiar. Książka podzielona została na części, w których dziecko pozna zmysły oraz swoje preferencje. W trakcie czytania maluch pozna wiele słów i zrozumie je dzięki ilustracjom. Wszystkie obrazki są duże, kolorowe, a dodatkowo bardzo przejrzyste.

Książeczka „Zmysły” od HarperKids aktywizuje dzieci dzięki ruchomym elementom. Do ćwiczeń sprawnościowych poprzez przesuwane miejsca na stronach nie trzeba zachęcać czytelnika. Z tą książką każde dziecko dowie się, czym są zmysły i jak towarzyszą nam na co dzień. Dzwonek telefonu, kłująca broda taty, zapach mydła lub kupy, gorzka czekolada – to niektóre z przykładów, które bez wątpienia wywołają uśmiech na twarzy małych i dużych dzieci. Choć znam swoje dziecko, wspaniale było usłyszeć jak samo w trakcie czytania książki mówiło mi, co lubi jeść, jakie lubi zapachy, jakie przedmioty lubi dotykać, jakie dźwięki lubi, na co lubi patrzeć i co widzi. Książeczka daje przestrzeń do rozmów z dzieckiem, nawiązania bliskości oraz relacji. Nam – rodzicom i nauczycielom – łatwiej dzięki temu zrozumieć dziecko, jego potrzeby, a nawet takie czy inne zachowanie.

Książeczka wspiera rozwój poznawczy, rozwija koordynację oko-ręka i doskonale rozwija percepcję wzrokową. Jeśli zatem szukacie rozwojowej książeczki dla dziecka, a dodatkowo chcecie wspierać jego rozwój sensoryczny i interesuje was tematyka wspierania integracji sensorycznej, to serdecznie polecam „Zmysły” od HarperKids.

Książka idealna do wspólnego czytania w domu, w żłobku oraz w przedszkolu. Manipulacyjna książeczka bez wątpienia spodoba się chłopcom i dziewczynkom. Doskonały start dziecka i rozwój od chwili narodzin, wspaniałe ćwiczenia i wsparcie dzieci z trudnościami – wszystko to jest możliwe dzięki serii Akademia Mądrego Dziecka.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.