Jestem przekonana o tym, że zdecydowana większość rodziców zna lub spotkała się z serią książek dla najmłodszych „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”. Seria jest bardzo ciekawa, pouczająca,  rozwija dzieci poznawczo i nastraja bardzo pozytywnie czytelników w każdym wieku. „Czy będziesz moim przyjacielem?” to kontynuacja znanej serii Wydawnictwa HarperKids, której autorem jest Sam McBratney.

W tej części sięgamy nieco dalej, bowiem do czegoś niezwykle ważnego, czegoś, co stoi tuż obok miłości, a jest tym czymś przyjaźń. Mały Brązowy Zajączek jak zwykle poszukuje zabawy i prosi o towarzystwo Dużego Brązowego Zająca. Jednak jak to w życiu dorosłych – nie zawsze w danym momencie jest możliwość zabawy ze względu na dużą ilość różnorodnych obowiązków. Mały Brązowy Zajączek próbuje zatem samotnie dobrze się bawić, wykorzystując swoją wyobraźnię. W trakcie wędrówki doskonała okazuje się zabawa przy kałuży, a towarzyszem staje się własny cień. To jednak nie jest tak przyjemne i ciekawe jak towarzystwo kogoś namacalnego. Ku zdziwieniu naszego bohatera jego oczom ukazuje się śnieżnobiały zajączek, z którym nawiązuje się relacja, a przy bliższym poznaniu prawdziwa przyjaźń.

Na uznanie zasługuje fakt, że zajączki różnią się od siebie. Jest to wartościowy przekaz dla dzieci, że przyjaźń można nawiązać z kimś zupełnie innym niż my sami. Liczy się bliskość, rozumienie swoich potrzeb i prawdziwa zabawa. Mały Brązowy Zajączek odczuwa radość, podekscytowanie, fascynacje, szczęście. W trakcie zabawy na chwilę traci z oczu swego przyjaciela, przez co rodzi się smutek. Spotyka Dużego Brązowego Zająca i opowiada o swej przygodzie. Finał publikacji ma jednak szczęśliwe zakończenie.

Dużym walorem książki „Czy będziesz moim przyjacielem” jest użycie dialogów, odniesienie do uczuć i myśli. Książka napisana jest bardzo prostym językiem, przez co rodzic może wyjaśnić dziecku na przykładzie zajączków, czym jest przyjaźń. Duża czcionka ułatwia czytanie dorosłym, a młody czytelnik, który rozwija umiejętność czytania, może samodzielnie sięgnąć po tę lekturę.

Zdecydowanie serce skradają ilustracje wykonane przez Anitę Jeram. Kolorowe, przepięknie wykonane, duże, z wieloma szczegółami, niezwykle sympatyczne dla dzieci. Ilustracje odpowiadają treści i nie są jej tłem, za to oddają emocje zawarte w treści.

Książka wygodna w użyciu, posiada twardą okładkę. Niezbyt duży format sprawia, że można zabrać ją ze sobą w podróż. „Czy będziesz moim przyjacielem?” to publikacja, która sprawdzi się w domu oraz w przedszkolu, swobodnie można jej użyć w celach terapeutycznych. Serdecznie polecam, bo uważam, że warto mieć ten tytuł w swoich zbiorach.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.