Puzzle to wspaniała pomoc rozwojowa dla dzieci, a dodatkowo zapewniają one dobrą zabawę, dają dużo satysfakcji. Układanie puzzli angażuje dziecko, składanie w całość poszczególnych elementów wymaga skupienia, koordynacji oko-ręka, to niezły trening pamięci. Oprócz tego, że ważne jest dostosowanie puzzli do wieku dziecka, to o wiele ważniejsze jest to ,aby puzzle były odpowiednie do poziomu funkcjonowania dziecka. Wybór puzzli nie jest prosty – muszą odpowiadać indywidualnym możliwościom dziecka i trafiać w gust. Dzieci z trudnościami potrzebują na przykład większe elementy i na początek mniejszą ilość. Dzieci zdolne wyprzedzają rówieśników, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby stopień trudności był nieco wyższy. Istotne jest to, aby nie dać się zwieść komentarzom innych: „za trudne”, „za łatwe”, „mnie się nie podobają takie, te będą lepsze”. Dziecko swoim zainteresowaniem lub jego brakiem odpowie, czy to jest to, co sprawia mu radość, czy też nie.

Puzzle nie powinny być ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne. Puzzle rozwijają dziecko motorycznie, jest to zaproszenie do aktywnej zabawy. Dziecko nie lubi puzzli? Może są zbyt trudne i nie odpowiadają jego zainteresowaniom. Dzieciaki zwykle lubią puzzle, a puzzle w książeczce to już naprawdę ciekawa propozycja dla dziecka. Takie połączenie czytania i układania  zachęca maluszka do uważnego słuchania. Układanie ilustracji, która odpowiada czytanym treściom to doskonały trening uwagi i sprawnościowy. „Pierwsze Puzzle. Arka Noego” z Akademii Mądrego Dziecka to propozycja dla rocznych i starszych dzieci. Kolorowe, bardzo sympatyczne ilustracje wykonali Lisa i Daniel Barlow.

Książka doskonała dla najmłodszych dzieci. Mnie urzekł cały przekaz książeczki, opowiada bowiem o potopie i arce, którą na polecenie Boga zbudował Noe. Arka Noego przez 40 dni dryfowała podczas ulewnego deszczu. Noe zaufał Bogu, a On ocalił jego rodzinę i zwierzęta każdego gatunku. Gdy deszcz ustał, Noe znalazł bezpieczny ląd. Historia bardzo ciekawa, ma szczęśliwe zakończenie.

Tekst napisany w bardzo prosty i jasny sposób, zrozumiały dla maluszków. Książeczka posiada twarde, kartonowe strony, jest bezpieczna. Z pewnością można zabrać ją ze sobą w podróż. „Arka Noego” to wartościowa książka zarówno pod względem ilustracji, jak i treści – ogólny przekaz wywołuje na buzi malca szeroki uśmiech. Będzie doskonała do rodzinnych czytanek. Zaciekawi dwulatka i czterolatka, co miałam możliwość osobiście sprawdzić. Jeśli szukacie ciekawych nowości książkowych dla swego dziecka, to „Arka Noego” od HarperKids z całą pewnością spodoba się wam. Polecam „Pierwsze Puzzle. Arka Noego”, bo niby tylko jedna książka, a tyle pięknych wartości i możliwości rozwoju.

Marzena
Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.