Spotykam często na forach czy grupach dla rodziców pytania dotyczące książek, które warto kupić dziecku do nauki i rozwoju umiejętności czytania. Ucieszyły się moje oczy, gdy zobaczyłam wielokrotnie polecaną przez rodziców serię od Wydawnictwa HarperKids pod tytułem „Czytam sobie”. Także i ja polecam tę serię.

„Czytam sobie”, jak już niektórzy pewnie wiedzą, to program, który składa się z trzech poziomów i przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Każdy poziom to wyższy stopień trudności, znacznie większa ilość wyrazów, dłuższe zdania i ćwiczenia: głoskowania, sylabizowania. W książkach z tej serii na poziomie 1, poziomie 2 i poziomie 3 dziecko przeczyta zabawne historie, wzbogaci wiedzę poznawczą, pozna ciekawe historie, jak również ważne dla ludzkości postacie.

„Lem i zagadki Kosmosu” autorstwa Marcina Barana, poziom 2, to książka dotycząca wszechświata i postaci Stanisława Lema. Książka zaczyna się od opowieści o wielkim wybuchu, a następnie przechodzi do narodzin Lema w roku 1921, ciekawych odkryć i krakowskiego domu. Książka odpowiada na pytania o Kosmosie, które lubią zadawać dzieci, a przy okazji poznają one barwną postać, której życie bazowało na odkrywaniu wiedzy o wszechświecie.

Książka „Lem i zagadki Kosmosu” to wstęp do rozmów z rodzicem, dziadkami czy nauczycielem na ten skomplikowany temat. Dużymi walorami książki są: powiększona czcionka, która ułatwia czytanie, numeracja stron oraz niezwykle inspirujące ilustracje autorstwa Tomka Kozłowskiego. Na końcu książki znajdują się trzy pytania dotyczące treści ze wskazaniem na numery stron, gdzie można znaleźć odpowiedź. Popieram bardzo takie dodatki, bowiem uczą czytania ze zrozumieniem, a także rozwijają umiejętność wyszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania. Zachęca to bez wątpienia do poszukiwania informacji na różne tematy, a nauka przez odkrywanie i doświadczanie zawsze zostaje na dłużej w pamięci.

Do książki dołączonych jest sześć naklejek związanych z Kosmosem oraz motywujący Dyplom Sukcesu za samodzielne przeczytanie całej historii. Zarówno treść, jak i ilustracje zachęcą młodego czytelnika do praktyki czytania. Polecam całą serię „Czytam sobie”. A jeśli zastanawialiście się lub zastanawiacie nad tytułem „Lem i zagadki Kosmosu” to powiem, że warto!

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.