Jestem szczęśliwą posiadaczką książek z serii „Zgadnij kto to?”. Czy coś Wam to przypomina? Tak, książki powstały na podstawie znanej gry planszowej. Czytaj i graj od HarperKids zaprasza do naprawdę dobrej lektury dla młodych czytelników.

W książce znajdziecie sześć rozdziałów, które napisane są dużą czcionką.To doskonała okazja do praktyki czytania. „Zgadnij kto to. Śledztwo w Nowym Jorku” to historia, która ma miejsce w trakcie wyjazdu. Tomek i Anna – koleżanka z wymiany – nie chcą, by złodziejowi uszły na sucho kradzieże, dlatego sami zabierają się za śledztwo. Zbieranie dowodów i eliminacja podejrzanych to tylko niektóre z zadań na ich liście. Na podstawie zebranych informacji udaje się wpaść na trop złodzieja. Zwracają tu uwagę wspaniałe opisy i zwroty akcji, które z każdą stroną wciągają czytelnika mocniej, z jeszcze większą uwagą i skupieniem. Dzieci po kolei rozszyfrowują osobę i dochodzą krok po kroku do odpowiedzi, czy złodziej to kobieta, czy mężczyzna oraz jakie posiada cechy. Kiedy wydaje się, że już wszystko jest jasne, nie zgadza się na przykład to, co złodziej lubi nosić. Kto pierwszy znajdzie klucz do rozwiązania zagadki? Kto w końcu jest odpowiedzialny za kradzież klejnotu Cesarzowej? A może wspólne siły okażą się najlepszym sposobem na rozwiązanie tajemnicy? „Zgadnij kto to?” Zachęca do wspólnej zabawy i rozwiązania ważnej dla ludzkości zagadki. Książka w małym formacie, poręczna, z kolorowymi ilustracjami. Znajdziemy w niej wskazówki, tropy i pogrubioną czcionka słów, które pomagają znaleźć odpowiedź.

„Zgadnij kto to?  Panika w wesołym miasteczku” to kolejna ciekawa część detektywistyczna dla dzieci. Cosmo Park to miejsce, w którym dzieją się niecodzienne rzeczy. Otóż najlepsza atrakcja „Spadająca Gwiazda”, uwielbiana przez turystów, ulega awarii. Czy odpowiada za to jedynie awaria zasilania? Sprawa okazuje się niestety znacznie bardziej zawiła. Jak się okazuje, to sabotaż, a za śledztwo zabierają się Asia i Aleks. Rozdarta kartka i grzebień – co mają wspólnego ze sprawą? Gdzie podziała się ekipa naprawcza? A może z awarią ma coś wspólnego technik? Tego dowiecie się z książki. Czyta się ją z ciekawością, wyciągając własne wnioski. Każdy czytelnik staje się pomocnikiem Aleksa i Asi w rozwiązaniu tajemnicy. A może w trakcie czytania uda się wam wcześniej rozwikłać zagadkę? Świetna propozycja, która uruchamia szare komórki, a do tego wypełnia czas lekturą, która rozwija umiejętności dziecka i zapewnia dobrą zabawę w trakcie czytania.

Dla mnie to pierwsze spotkanie z serią „Czytaj i graj. Zgadnij kto to?” od HarperKids, ale po przeczytaniu dwóch części jestem pewna, że nie ostatnie. Polecam bardzo mocno.

Marzena
Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.