Akademii Mądrego Dziecka od HarperKids nie trzeba nikomu przedstawiać, ale czy znacie i lubicie „Przygody z nauką”? U nas w domu nie tak dawno pojawił się tytuł „Jajko” i bardzo nam się podobało poznanie jego właściwości, rodzajów, no i oczywiście pomysły na doświadczenia z jego użyciem. Tym razem bawimy się przy użyciu balona. Balon to przedmiot, który dzieci uwielbiają, zatem pojawia się w domu czy przedszkolu nie tylko z okazji urodzin. Dobrze wiemy, że balon można nadmuchać i balon pęka, ale co jeszcze potrafi?

„Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z Nauką. Balon” to część, w której znajdziecie dziesięć prostych, ale zapadających w pamięć doświadczeń. Wspaniałe jest to, że dzieci w wieku przedszkolnym mogą wykonać eksperymenty w obecności dorosłego i wraz z nim – jako pomocnicy, a dzieciaki w wieku szkolnym mogą wykonać doświadczenia sami, pod nadzorem dorosłych.

Bardzo podoba mi się wstęp.Tak jak przy innych częściach, na pierwszych stronach przyglądamy się balonowi z bliska. Poznajemy jego właściwości. Na pewno dużym atutem jest to, że dziecko poznaje cechy tego przedmiotu na podstawie zagadek, rysunków i pytań, gdzie trzeba ruszyć głową. Takie działania sprawiają, że dziecko uczy się poprzez myślenie, doświadczenia i działanie. Wiedza słowna oparta także na wrażeniach wzrokowych, słuchowych, dotykowych-sensorycznych zdecydowanie jest najlepszą drogą do zapamiętywania. Wśród doświadczeń znajdziecie sposób na śpiewający balon, przebijecie balon jednym z owoców, możecie zamienić balon w rakietę albo schować mydło w balonie. Balon to również świetny towarzysz do tańca i można go uodpornić na ogień.

Dzieci kochają eksperymenty, zwłaszcza te niecodzienne. Balon i ciekawe doświadczenia to pomysł na odkrywcze zajęcia z dziećmi w przedszkolu, szkole. To także dobra okazja do spędzania aktywnie czasu z dzieckiem w domu. Wspólna zabawa, współdziałanie to bez wątpienia budowanie relacji i dobre emocje.

„Balon.Przygody z nauką” od Wydawnictwa HarperKids to książka w wygodnym formacie, bez problemu zmieści się w torbie nauczyciela. Jest lekka, w twardej oprawie. Piękne kolory i instrukcje obrazkowe nie tylko pomagają w wykonaniu eksperymentów, ale mają swój udział w rozwoju wyobraźni i budowaniu wyobrażeń na dany temat. Publikacja zachęca do eksperymentowania, a inne tytuły z tej serii także będą do tego wspaniałą okazją.

Polecam całą serię „Przygody z nauką”, mnie bardzo się podoba – eksperymentuję zarówno z córką w domu, jak i z  wychowankami w różnych placówkach opiekuńczych czy terapeutycznych. Jestem przekonana, że i wam się spodoba. Materiałów tu wiele nie trzeba, wystarczy trochę czasu i dobrych chęci.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.