Akademia Mądrego Dziecka to seria, która gości w naszym domu od jakichś dwóch, może trzech lat. To były jedne z pierwszych książeczek, którymi tak mocniej zainteresowała się moja córka. I do tej pory chętnie śledzimy, co nowego w serii, bo istnieją duże szanse, że to znów będzie coś dla nas – zresztą, AMD jest tak zróżnicowana pod względem tematyki i formy, że tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Cukier – uzależnia, psuje zęby, ogólnie „biała śmierć”. Pewnie wszyscy to znamy. Ale tutaj podchodzi się do niego inaczej. Jak do czegoś, czego warto poznać właściwości, bo to pomoże wzbogacić dziecka wiedzę o świecie. Nie wiem jak wy, ale my z córą bardzo lubimy eksperymenty. Ale przyznam szczerze, że cukier jeszcze w nich nie gościł. A szkoda. Bo ta książka pokazała mi, że można go w doświadczeniach całkiem fajnie wykorzystać. Wiedziałam na przykład, co się dzieje, gdy połączymy ze sobą wodę i olej. Ale co będzie, gdy dodamy też cukier? Albo: możemy rozpuścić cukier w wodzie, ale czy on naprawdę znika? To są tematy, które naprawdę mogą zainteresować dzieci.

Znam też poprzednie książki z tej serii, są równie ciekawe. Wszystkie opierają się na eksperymentach. A to najlepszy sposób na naukę – sprawdzić, co się stanie, doświadczyć tego. Żadna regułka z podręcznika tego nie zastąpi. Mamy przy tym w dodatku sporo frajdy.

Podoba mi się też to, że książka jest uniwersalna – można eksperymentować w domu, ale z powodzeniem możemy się o to pokusić także na zajęciach w przedszkolu.

Poza instrukcjami do eksperymentów znajdziemy tu także kilka ciekawostek oraz rozkładówkę poświęconą właściwościom cukru – jako takie wprowadzenie do tematu. Układ treści i oprawa graficzna – też na plus. Ogólnie ciekawa seria.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.