„Masza i Niedźwiedź. 3 bajeczki przed snem” od HarperKids to strzał w dziesiątkę dla dzieci, które proszą rodziców o bajkę z Maszą na ekranie. Dobrze wiemy, że dynamiczny obraz na ekranie telewizora, telefonu czy tabletu może mieć negatywne skutki dla dzieci.  Bajki dźwiękowe na ekranie, zwłaszcza u dzieci z różnymi zaburzeniami, potrafią wywołać negatywne efekty w postaci zachowania nadaktywnego, zachowań agresywnych, negatywnych emocji –  niejednokrotnie dzieci proszą o więcej i więcej. Zdarza się, że opiekunowie mylnie oceniają zachowanie dzieci w trakcie oglądania bajek jako niezwykłe skupienie, radość, skoncentrowanie,  a one w trakcie oglądania chłoną wszystkie bodźce  jak gąbka, co szybko może przebodźcować.  Zdarza się, że dzieci naśladują zachowania postaci z bajek albo stawiają sobie bohatera bajkowego za wzór do naśladowania. Nie mam nic przeciwko bajkom, ale w małych ilościach – jako terapeuta dziecięcy wiem, że czas przeznaczony na oglądanie bajek ma znaczenie, ale równie ważny jest rodzaj bajki.

Dla tych, którzy kochają Maszę, propozycja od HarperKids jest idealna. Dzieci mogą spędzać z Maszą i Niedźwiedziem dużo czasu w trakcie czytania, gdyż znajdziemy tu aż trzy historie. Dużym atutem jest możliwość powracania do bajki, do konkretnych słów, obrazu.

Książka w grubej oprawie, w ciekawym formacie, z zaokrąglonymi rogami. Kwestia smaku, Na Szlaku, Złota rączka – te tytuły zapewnią miły czas przed snem lub podczas odpoczynku po obiedzie. Każda strona to zapisana dużą czcionką  treść, przeplatana pięknymi, dużymi ilustracjami. Niektóre słowa w książce zostały pogrubione, stąd okazja do dodatkowych rozmów.  Ilustracje bardzo szczegółowe, oddają emocje, jakie towarzyszą bohaterom.

Książka spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Starszaki dzięki dużym literom mogą praktykować naukę czytania. W odróżnieniu od innych publikacji ciekawym dodatkiem jest świecąca w ciemności okładka. Wystarczy naświetlić ją pod lampką albo zostawić w jasnym pomieszczeniu.

Trzy urocze opowieści o przygodach Maszy i Niedźwiedzia rozbudzą kreatywność dziecka i staną się podstawą do wspólnych rozmów, odwoływania się do własnych doświadczeń, a przede wszystkim to bycia w RELACJI  (a nie zostawiania dziecka przed ekranem sam na sam z bajką). Bardzo polecam, widzę wiele walorów takiego rodzaju spotkań z ulubioną dziecięcą postacią. Kto sięgnie po tę publikację, będzie zadowolony ze swego wyboru.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.