Przede mną ważny etap w życiu – wkrótce przeprowadzka do miejsca, gdzie stanę się bohaterką w swoim domu, nowo wybudowanym. A dom obejmuje także kuchnię, więc i tam będę działać wkrótce samodzielnie, a nie na zmianę z kimś innym – jak to było do tej pory. Do robienia zdrowych soków na zimę przekonałam się już w ubiegłym roku, w tym dołączą do nich inne przetwory. Ale że kuchnia nie jest pomieszczeniem, w którym czuję się pewnie, chętnie sięgam po książki z interesującymi przepisami, w tym przypadku – z przetworami.

Na uwagę zasługuje szeroki wachlarz składników, z których możemy przygotować rozmaite wspaniałości: fiołki, truskawki, porzeczki, jagody, poziomki, czereśnie, wiśnie, róże, maliny, ogórki, pomidory, papryka, morela, brzoskwinia, jabłka, śliwki, aronia, winogrona, kapusta, żurawina, czosnek, a nawet chrzan. Sami widzicie, że przekrój jest naprawdę szeroki i jest z czego wybierać. Jedne składniki są oczywiste, inne mniej – dla mnie fiołki były całkowitym zaskoczeniem, a tymczasem można z nich przygotować na przykład konfitury czy syrop.

Każdy przepis zawiera część wstępną,  listę potrzebnych składników, sposób przygotowania, korzyści w kuchni, wymienione korzyści dla zdrowia  oraz – ewentualnie – tak zwaną „dobrą radę”. Taki układ treści sprawia, że jest czytelnie i przejrzyście. Przepisy opatrzono także pięknymi zdjęciami, co sprawia, że publikację naprawdę przyjemnie się czyta. Zresztą w ogóle jest ona estetycznie wydana, więc książka z powodzeniem nadaje się na prezent.

Dodatkową zaletą jest obecność naklejek na przetwory z różnymi owocami. Znajdziemy na nich także miejsce na napisy.

Porządna publikacja, z dużą liczbą przepisów i miłą dla oka oprawą. Warto mieć pod ręką w kuchni, zwłaszcza teraz – w sezonie wiosennym i potem letnim.