„Dzień dobry, pingwinku! ” – zimową porą to dobre powitanie maluszka, który dopiero co wstał. „Dzień dobry, pingwinku!” to także tytuł książeczki z serii Pierwsze bajeczki Akademii Mądrego Dziecka od HarperKids.

Tematyka idealna zimą, doskonała w Dniu Pingwina albo kiedy mówimy o mieszkańcach Antarktydy na przykład w przedszkolu. Jak wiemy, jest wiele rodzajów pingwinów i są one bardzo lubiane przez dzieci. W tej książce również przypadną im do gustu!

Książeczka jest w grubej i twardej oprawie. Takie same cechy mają strony wewnątrz niej. Faktura powierzchni dostarcza dziecku ciekawych wrażeń sensorycznych, gdyż strony są przyjemne w dotyku oraz bardzo gładkie. Tak przygotowana książka na pewno nie pobrudzi się zbyt łatwo, a kiedy maluszek zostawi na niej odbicia swych paluszków, wilgotna chusteczka powinna poradzić sobie z drobnymi zabrudzeniami.

Postacie z rodziny pingwinów są tutaj niezwykle urocze. Dziecko, przesuwając paluszkiem wyznaczone miejsca albo przesuwając wyznaczony fragment książki, ożywi całą treść. Książka aktywizuje malucha, zachęca do działania, daje poczucie dobrej zabawy. A co najważniejsze – dziecko w trakcie tej zabawy manipulacyjnej ćwiczy także sprawność swoich rąk, w tym paluszków. Wszystkie takie swobodne czynności rozwijają motorykę małą u dziecka i zaowocują pozytywnie podczas wykonywania różnych czynności sprawnościowych, samoobsługowych.

Czcionka użyta w tej publikacji wyróżnia się spośród tych w wielu innych książeczkach dla dzieci. Ta w książce „Dzień dobry, pingwinku!” wygląda jak pisany ręcznie tekst. Takie zabiegi wydawnicze zachęcają dzieci do czytania, pisania oraz zapoznają z tekstem pisanym.

Choć książeczka posiada wiele walorów estetycznych, to najważniejszy jest tu walor poznawczy. Wiedza przekazywana w sposób zabawowy, pogodny, przyjazny dziecku ma wielką wartość. Z tym tytułem dziecko dotrze do najzimniejszych zakątków ziemi i pozna życiem pingwinów.

W trakcie czytania maluch pozna zwyczaje pingwinów, to, w jaki sposób się rodzą, co jedzą i jak spędzają swój wolny czas, zwłaszcza małe pingwinki. Myślę, że zarówno tematyka, jak i sposób przekazanej treści zaciekawi każde dziecko. A czytanie ma działanie także terapeutyczne. Miło mieć rytuały związane z czytaniem książek z dzieckiem, bo w przyszłości samo też chętnie po nie sięgnie.

„Dzień dobry, pingwinku!” z Akademii Mądrego Dziecka od HarperKids to książka, którą serdecznie polecam!

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.