Pierwsze wydanie tej książki ukazało się na rynku w roku ubiegłym, ale jako że moje dziecię było wtedy rozkosznym dwuletnim brzdącem, nie przyglądałam się bliżej publikacji Moniki Utnik-Strugały. W tym roku, może jeszcze trochę na wyrost, ale jednak skusiłam się na ten tytuł, w dodatku w nowym, rozszerzonym o kilka tematów wydaniu.

Święta to taki magiczny czas, który wielu z nas spędza w rodzinnym gronie, przy tradycyjnej wigilijnej kolacji, śpiewając kolędy i dzieląc się opłatkiem. Co prawda w każdym domu może wyglądać to trochę inaczej, ale różnić będą się raczej detale. Tymczasem warto wiedzieć – i opowiadać o tym dzieciom, gdy zapytają – że na świecie święta obchodzi się na różne sposoby, właściwe danej kulturze.

,,Idą Święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” to książka, która w przystępny sposób pokaże czytelnikom, jak różne mogą być świąteczne tradycje w poszczególnych krajach. Będzie o choince, jemiole, Mikołaju, który wcale nie pochodzi z Laponii, o dacie Świąt Bożego Narodzenia i o wielu, wielu innych rzeczach, które kojarzymy ze świętami.

W wielu domach do tej pory goszczą dawne świąteczne zwyczaje, ale gdyby zapytać, skąd się one wzięły, zapewne nie wszyscy potrafiliby udzielić odpowiedzi. Ta książka wyposaża w tę wiedzę, ale daje też coś więcej – świadomość, że gdzieś w innym zakątku globu to wszystko może wyglądać zupełnie inaczej.

Warto dodać, że książka jest pięknie wydana, a niezwykła, miła dla oka okładka sprawia, że to idealny pomysł na prezent pod choinkę – tak dla dziecka, jak i dla nieco starszego czytelnika. Publikację zilustrowała Ewa Poklewska-Koziełło, którą w naszym domu znamy między innymi ze słowiańskiej mitologii w wydaniu dla dzieci oraz świątecznych puzzli, które stały się hitem i są namiętnie układane przez moją trzyletnią córkę niemal każdego dnia.

Polecam książkę, bo pokazuje ona święta, ale w bardzo różnorodnym wydaniu, a to zarówno ciekawe, jak i kształcące.