Na jednej z półek naszej biblioteczki często gościła książka z obrazkami i podpisami w dwóch językach. Ta książka zapadła mocno w pamięć mojej pociechy i często po nią sięgamy, od kiedy skończyła rok. Teraz jako trzylatka chłonie wiedzę jak gąbka i szuka książek w stylu encyklopedii. Do tej pory nie wpadła nam w oko książka, która będzie odpowiednia dla malucha, a przy tym doskonale przedstawi rzetelną wiedzę dotyczącą określonego wycinka rzeczywistości. Aż tu pewnego pięknego dnia – niespodzianka. W naszych rękach znalazła się książka „Encyklopedia obrazkowa. Przyroda” od Wydawnictwa Wilga. Powiem szczerze, że pierwsze słowo, jakie mi się nasunęło po jej otwarciu, to było: wow. Encyklopedia zawiera 1000 obrazkowych haseł. To taka pigułka wiedzy przyrodniczej z kilku podkategorii. Dla dziecka, zwłaszcza młodszego, to coś wyjątkowego i budującego w niezwykle prosty sposób wiedzę o świecie przyrody. Ilustracje stworzył Mar Ferrero, są kolorowe, bardzo realistyczne.

W aspekcie pracy Pedagogiką Marii Montessori to perełka, która sprawdzi się podczas zajęć czy pracy własnej dziecka. Początek to spis treści przedstawiony inaczej niż znany nam do tej pory, bo składa się z dwóch stron a na nich duże obrazki oraz podpis z kategoriami w Encyklopedii. Wśród tematyki: łąki i żywopłoty, w ogrodzie, pióra, jaja i gniazda,  bezkręgowce, owoce, liście i nasiona, rośliny i ich kwiaty, w dżungli, bory i lasy, w górach, sawanny i stepy, na pustyni, na śniegu i lodzie, w głębinach oceanów, stawy i jeziora, strumienie i rzeki, na brzegu morza, gospodarstwa i pola uprawne, dary natury, drzewa małe i duże, skamieniałości, skały i minerały. Tematyka obszerna, bo obejmuje zarówno rośliny, jak i zwierzęta. Całość zamyka Skorowidz, czyli inaczej mówiąc indeks. Dzięki niemu łatwo znaleźć interesujący nas konkret, zwłaszcza to, co zaciekawi dziecko.

Bardzo polecam „Encyklopedię Obrazkową” od Wydawnictwa Wilga. My akurat mamy Przyrodę i jesteśmy zachwycone. Książka w twardej oprawie, zawierająca tak dużo informacji ukazanych w tak obrazowy sposób sprawdzi się u dzieci w różnym wieku. Zachwyci maluszka, przedszkolaka oraz dziecko szkolne. Książka rozwija wiedzę dziecka, uczy nowych słów. Jest okazją do rozmów w temacie otaczającego nas świata, pięknego świata przyrody. Koniecznie sprawdźcie ją sami.

Marzena