Po sukcesie, jaki w naszym domu odniosła „Biblioteka bajek o księżniczkach”, z przyjemnością sięgałyśmy po kolejne tytuły związane z ponadczasowym Disneyem, na którego bajkach wychowuje się już kolejne pokolenie.

Ja sama także wychowywałam się na wielu disneyowskich historiach i ucieszyłam się, że w zbiorze „Biblioteka bajek o zwierzętach” znalazłam opowieść o bohaterach z mojej ulubionej bajki – „Zakochanego Kundla”. Zresztą – tych znanych i lubianych bajek naprawdę jest tutaj sporo – Śpiąca Królewna, Pinokio, 101 dalmatyńczyków, Król Lew, Księga Dżungli, Kubuś i Przyjaciele, Kopciuszek – ja to wszystko znam jeszcze z czasów własnego dzieciństwa. A to tylko niektóre tytuły, bo są i te nowsze – genialny Zwierzogród, powszechnie uwielbiana Kraina Lodu, Gdzie jest Dory?, Ratatuj, Arystokraci, Coco, Ratatuj, Dumbo, Vaiana i Zajączki – opowiadania ze zwierzęcymi bohaterami z każdej z tych bajek zostały zebrane w jednej obszernej publikacji na ponad trzystu przepięknie zilustrowanych stronach. Kto zna bajki Disneya, ten wie, że obraz w nich zachwyca – i tak jest również w tej książce, którą serdecznie polecam. Ja zachwycałam się najbardziej – co zrozumiałe – Zakochanym Kundlem, moja trzyletnia córa przygodami przyjaciół Vaiany, także dwa pokolenia znalazły tutaj coś dla siebie.

Druga z prezentowanych nowości o bajkach Disneya ma mniejszy, poręczny format, dzięki czemu świetnie nadaje się, by zabierać ją ze sobą na przykład w podróż lub wszędzie tam, gdzie przyjdzie nam ochota na czytanie – książka spokojnie zmieści się w torebce. Znajdziemy w niej osiem opowiadań z bajek takich jak: Księga Dżungli, Dumbo, Pinokio, Król Lew, Piotruś Pan, Alicja w Krainie Czarów, Zakochany Kundel i Bambi. Każda z historii to jakieś dwadzieścia-trzydzieści stron tekstu, więc można czytać albo pojedynczo, albo po kilka historii. Ilustracje, z racji mniejszego formatu niż w „Bibliotece bajek”, również są mniejsze, niemniej prezentują się efektownie i po prostu pasują do całości – zresztą, jak mogłoby być inaczej, skoro to Disney?

Czytamy ostatnio sporo książek o przygodach disneyowskich bohaterów i jak na razie nie zapowiada się, bo to się miało zmienić. Podoba się córce, podoba się mi, więc pewnie jeszcze długo będą to jedne z naszych ulubionych publikacji.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.