W ostatnim czasie brakowało mi książki dziecięcej, która mnie totalnie rozbawi. Takiej, gdzie z zainteresowaniem będę śledzić kolejne strony. Publikacja „Balonowa 5” jest właśnie tym, czego szukałam dla nas na wolną chwilę. „Balonowa 5” od HarperKids to coś niestandardowego, a zarazem bardzo budującego.

Książka opowiada o kamienicy, w której mieszkają sami indywidualiści. Barwne postacie, pełne pasji, głośni, rozśpiewani, roztańczeni i chrapiący w jednym miejscu. Niesamowite jest to, że sąsiedzi są zajęci swoim hobby, szanują się, nie przeszkadzają sobie, a do tego potrafią znaleźć dla czas na wspólny cotygodniowy bal o osiemnastej. Książka pełna humoru, pozwala poznać nazwy zwierząt, bo lokatorami są myszki, pająki, hipopotam, małpa, sowa, kot, czarna pantera, żaba, pies, nietoperz.

Mieszkańcy Balownowej 5 są nadzwyczajni i zachwycają, bo kto słyszał o małpie, która piecze tak pyszne ciasto, że pachnie na klatce schodowej, lub o rapującej myszce? Książka uczy dystansu do siebie, pozwala wejść w świat dziecięcej swobody i wyobraźni, o której my, dorośli, zapominamy. Przecież w wyobraźni wszystko możliwe i warto się w te magiczną przestrzeń zanurzyć z dzieckiem podczas wspólnego czytania.

Ta niepozorna książka odpręża, bawi i uczy. Uczy w sposób naturalny, gdyż w trakcie czytania dziecko słyszy zdania złożone, barwne opisy, nazwy kontynentów, przyimki, uczy się orientacji w przestrzeni. „Balonowa 5” nawiązuje do czasu oraz dni tygodnia. A nadrzędna wartość dla mnie jako matki, pedagoga, terapeuty to wiara w to, że można robić to, co się kocha i nie szukać akceptacji wśród innych, ale czuć swoją wyjątkowość jako wartość dla siebie najwyższą. To chcę przekazywać też dzieciom.

Książkę wypełniają duże, sympatyczne ilustracje, które nadają charakter opisom, a przede wszystkim lokatorom kamienicy przy Balonowj 5.

Publikacja wprawia w dobry nastrój, staje się punktem wyjścia do swobodnej rozmowy z dzieckiem.
Kto przeczyta książkę, ten będzie wiedział, o czym piszę. Polecam publikację gorąco.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.