Przyglądam się od jakiegoś czasu propozycjom Wydawnictwa Harperkids i jestem zaskoczona tyloma tytułami bogatymi w wartości dla dzieci. Dzisiaj trochę o książce „Nasza Paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” autorstwa Zofii Staneckiej, z ilustracjami Daniela de Latour. Książka w zielonej, gładkiej oprawie bardzo estetycznie i ciekawie się zapowiada się już przy pierwszym kontakcie.

Główni bohaterowie to paczka kilka osób, które w sposób bardzo obrazowy i opisowy przekazują niezwykle ważne fakty oraz informacje związane z patriotyzmem, ojczyzną, honorem. Wszystkich w Paczce wspiera dziadek, który na temat historii wie wszystko, a do tego nosi przy sobie żelki. Na uznanie zasługuje sposób przekazywanych treści. Jest tu bardzo dużo ilustracji, trochę jak z komiksu lub starych fotografii, a połączenie z realnymi zdjęciami czarno-białymi nadaje powagi i charakteru całości. Książka nawiązuje do takich świąt jak: 11 listopada, 1 maja, 2 maja, 3 maja, 4 czerwca, 15 sierpnia. Książka doskonale przekazuje wiadomości o historii Polski w sposób odpowiedni dla najmłodszych, a wiadomo, że tego rodzaju treści bywają trudne w rozumieniu i zapamiętaniu.

„Nasza Paczka i niepodległość” to zbiór sześciu opowiadań o ważnych dla Polaków świętach narodowych. Każde z opowiadań przeplatane jest doskonałymi ilustracjami, najważniejszymi informacjami oraz nutą humoru dzięki postaciom, które prowadzą przez wszystkie ważne daty i wydarzenia. A kto lepiej zrozumie i przekaże wiadomości jak nie dzieci-dzieciom. Książka jest barwna, przeplata treść słowną ze zdjęciami i ilustracjami, co bez wątpienia spodoba się dzieciom.

„Nasza Paczka i niepodległość” będzie pomocna w zadawanych przez dziecko pytaniach, choćby co to niepodległość, konstytucja lub Solidarność. Publikacja przyda się podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą w trakcie omawiania świąt narodowych czy to w przedszkolu, czy szkole. Co ważne, do książki można wracać co roku, bo treść jest na tyle ciekawa, że można sobie ją przypominać i uzupełniać innymi materiałami. W edukacji domowej książka będzie świetnym wsparciem w przekazywaniu treści historycznych dziecku.

Propozycja o ważnych polskich świętach od Harperkids to budowanie wiedzy o Polsce, to nauka historii, budowanie słownictwa związanego z narodowością, to też nauka patriotyzmu. „Nasza Paczka i niepodległość” stanie się inicjatywą rozmów na temat Polski. Zachęcam do przyjrzenia się bliżej tej książce.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

Marzena