Szeroko pojęta ekologia i ekologiczny styl życia stają się obecnie coraz bardziej popularne. Choć zazwyczaj nie uczestniczę w „modzie” na różne zjawiska, to jednak moda na bycie eko bardzo mnie cieszy. Bo dzięki niej wzrasta w społeczeństwie świadomość, że dbanie o naszą planetę nie powinno być w zasadzie naszym wyborem, ale koniecznością. To, do jakiego stanu ją doprowadziliśmy, nie skończy się dobrze, jeśli nie zmienimy naszych nawyków i postaw. A te warto kształtować już u bardzo młodych ludzi, choćby za pomocą książek o tematyce ekologicznej, ale przede wszystkim dając przykład.

„Elementarz ekologiczny” to niepozorna książka, która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o ekologii. Co ważne – wiedzy, którą można przełożyć na konkretne działania. Segregacja odpadów do właściwych pojemników, tłumaczenie, dlaczego to takie ważne, podkreślenie, że wiele rzeczy można wykorzystać inaczej lub komuś podarować, a plastikowe nakrętki oddać na akcje charytatywne – to tylko przykłady tego, o czym jest ta książka. Bo znajdziemy tu o wiele więcej, choćby informacje, jak ograniczyć użycie plastiku, energii czy wody, co wasza rodzina może zrobić dla środowiska, jak ograniczyć stosowanie środków chemicznych w domu – przekrój tematyczny jest bardzo szeroki mimo niepozornych gabarytów tej publikacji. To dlatego, że skupiono się tu na konkretach, które przekładają się na nasze codzienne działania. Bo od drobnych zmian wszystko się zaczyna.

Warto dodać, że sama książka także jest eko – jej grzbiet został po prostu zszyty, co nie wpływa na jakość użytkowania, a sprawia, że jest ona wykonana w sposób ekologiczny, bo szyta, a nie klejona. Papier, którego użyto, posiada Certyfikat FSC, a okładka została stworzona z biodegradowalnego tworzywa. To wszystko pokazuje, że jeśli tylko się chce, to można produkować w sposób eko i nadawać rzeczom drugie życie.

Zdecydowanie polecam!