W moich rękach znalazła się nowość od HarperKids, pt.”Prawa Dziecka”. Temat ten, z racji tego, że jestem pedagogiem, jest mi bardzo bliski, a kiedy czytam słowa z okładki: „Akceptuję, co czuję”, to ja czuję radość i wdzięczność za taką publikację.

Książka zawiera gry oraz ćwiczenia, dzięki którym w przyjemny sposób poznamy wszystkie prawa dziecka.

Prawa dziecka pozwalają chronić dzieci na całym świecie. Niestety coraz częściej ludzie, często nawet rodzice czy opiekunowie, posuwają się do krzywdzących działań. Ważne zatem jest to, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, wolność, zaufanie, szacunek. Im więcej osób o to zadba, tym większa skuteczność w kwestii ochrony dzieci.

Dużą wartością książki, którą od razu zauważyłam, jest znajdujący się na końcu poradnik dla rodziców. Jestem mile zaskoczona po zapoznaniu się z zawartością książki. Po pierwsze ciekawe w dotyku kartki, po drugie mocno przemawiający do czytelnika kolor pomarańczowy, trochę jak to się mówi w dzisiejszych czasach – neonowy, po trzecie wyjątkowe zadania i grafika.

Dla mnie bomba, bo nie tylko treść do mnie przemawia, ale i sposób przekazu jest niebywale trafny, bo poprzez działanie dzieci zapada w pamięć. Wszystkie zadania mocno angażują czytelnika, a przede wszystkim są niebywale ciekawe i atrakcyjne.

Książka wciąga, kiedy zaczęłam ją przeglądać, zupełnie straciłam poczucie czasu. Początek publikacji to kolorowanka Janusza Korczaka, który stworzył dwa sierocińce. Pięknie jest to napisane: „Rozumiał bowiem,że więcej można osiągnąć, dając dzieciom prawa i słuchając ich potrzeb, niż ustawiając zakazy”. Z każdą kolejną stroną spotykamy zadania zachęcające do wyrażania własnego zdania, a przy tym odpowiedzi na pytania. Prawo do szacunku przestawione zostało za pomocą puzzli, słowo „konwencja” wyjaśniono w sposób bardzo obrazowy. Jest tu także miejsce na naklejenie naklejek prezentujących prawa, „nie” dla dyskryminacji, czyli rysowanie cech, które nas wyróżniają i powinny być szanowane przez innych. Dodatkowo można nauczyć się języka migowego, dziecko może zapisać swoje imię w języku migowym.

Czytelnik w trakcie wykonywania zadań pomaga dzieciom odszukać ich dom, przygotuje obrazkowo-literowy paszport i nauczy się krok po kroku wykonania skrzynki na listy dla swojej rodziny.

Nie chce zdradzać, co zawiera szczegółowo książka, ale muszę przyznać, że dawno nie widziałam tak wartościowej publikacji. Jest to najlepsza książka, jaką w życiu widziałam, w temacie praw dziecka.

To idealna propozycja dla dzieci, idealna dla nauczyciela pracującego w przedszkolu czy szkole. Polecam z całego serca „Prawa Dziecka” od HarperKids i zachęcam do zapoznania się z nią. Jest to wydawnicza perełka!

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.