Od najmłodszych lat w bardzo przyjemny sposób można zaszczepić w dzieciach zamiłowanie do książek. I choć na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej propozycji, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Podpowiem, czym kierować się podczas wyboru książeczki dla młodych odbiorców i czytelników.

Książka w twardej okładce ze sztywnymi stronami bez wątpienia posłuży na dłużej. Początkowo dziecko słucha czytanego tekstu, a potem, kiedy zaczyna swoją przygodę z poznawaniem literek i czytaniem, to znów sięga do ulubionych tytułów. Twarde strony ułatwią trzymanie książki i proces czytania. Na uznanie zasługują zaokrąglone boki książeczki, co w przypadku używania przez najmłodszych jest istotne, bo sprawia, że zabawa z książką jest bezpieczna.

Kolejny punkt to przyjazna grafika, ilustracje, które są bliskie dzieciom, ale też nie odbiegają zbytnio od rzeczywistości. No i punkt prawie ostatni, ale praktycznie najważniejszy – zawartość. Ja zwracam uwagę na słowa, które kieruje się do najmłodszych, styl i całokształt. Publikacja dla maluchów powinna uczyć, bawić, rozwijać wiedzę.
Wybrana czcionka także jest istotna, aby czytało się dobrze, a młody czytelnik poznawał kształt literek.
Choć zawartość jest tak ważna, to jeśli nie będzie spełnionych kilka punktów wyżej wskazanych, to są spore szanse, że maluch po prostu nie będzie często sięgał po książeczkę.

Wszystkie te cechy, które według mnie pomogą wybrać najlepsze tytuły dla dziecka, posiada seria „Krok po Kroku” od Wydawnictwa Wilga. Seria sprawdzi się doskonale podczas odpoczynku i czytania dzieciom w żłobku, przedszkolu czy w domu. W naszej domowej biblioteczce pojawiły się dwa tytuły: „Sprzątamy” oraz „Mały, duży. Przeciwieństwa”.

Książeczka pt. „Sprzątamy” zawiera rymowany tekst, który łatwo wpada w ucho i zachęca do odkładania rzeczy na swoje miejsce oraz do sprzątania po zabawie, malowania przy stole, składania ubrań oraz porusza bardzo istotny aspekt  – sprzątania po sobie, kiedy jesteśmy na pikniku. Ostatnio słyszałam w radiu bardzo przykrą informacją, że Polacy niestety zaśmiecają środowisko cały czas w bardzo dużym stopniu. Dzieci to doskonali obserwatorzy, dlatego dobry przykład jest podstawą. Książeczka zachęca do dbania o porządek i wskazuje na istotną rolę czerpania przyjemności z zabawy w czystej, przyjaznej przestrzeni. Porządek wokół siebie pomaga się skupić, czerpać przyjemność z tego, co się robi.

Książeczka o tytule „Mały, duży. Przeciwieństwa” to przepiękna propozycja dla najmłodszych na wprowadzenie niektórych przeciwieństw. W tej serii znajdziemy : duży/mały, wysoki/niski, na górze/na dole, pełny/pusty, smutny/wesoły, szybki/wolny, jasno/ciemno, zimny/ciepły.

Przeciwieństwa zawarte są w rymowanym tekście, a każde z nich zostało pogrubione. Bardzo mi się podoba to, że przeciwieństwa są użyte w taki sposób, aby były zrozumiale dla dzieci. Co ważne – wszystko odnosi się do sytuacji z życia codziennego. Takie rozwiązanie bez wątpienia wpłynie na posługiwanie się przeciwieństwami w dziecięcych wypowiedziach.

Serdecznie polecam serię „Krok po Kroku” od Wilgi, bo to kolejne perełki wydawnicze dla dzieci.

Marzena