Dlaczego deszcz pada? Takie pytanie można usłyszeć od dzieci w różnym wieku. Sama doświadczyłam wielokrotnie tego pytania. Odpowiedzieć na nie można w różny sposób, ale najlepiej, aby odpowiedź była konkretna, rzetelna i łatwa w zrozumieniu. W dziecięcych główkach bardzo szybko kodują się informacje i zapadają w pamięć na długo.

„Dlaczego deszcz pada?” to tytuł książki autorstwa Marty Krzemińskiej, ta  publikacja podaje nam szczegółową odpowiedź na powyższe pytanie. Książka jest bardzo atrakcyjna pod względem treści i jasności jej przekazywania.

Początek książki to wszelkie informacje na temat deszczu. Na kolejnych stronach przeczytamy, gdzie można znaleźć wodę, oraz w bardzo ciekawy, obrazowy sposób poznamy obieg wody. Mamy tu także rysunki, które doskonale obrazują treść.

Książka zawiera mnóstwo ważnych informacji i ciekawostek, dzięki którym można dowiedzieć się prawie wszystkiego o deszczu.

Lektura spodoba się ciekawym świata przedszkolakom i nieco starszym dzieciom. Kto bowiem nie chce wiedzieć, ile wody jest w deszczu, jakie mamy rodzaje chmur i jak dokładnie wyglądają. Nazewnictwo opadów atmosferycznych jest ważne, tak samo jak wiedza dotycząca osadów atmosferycznych, takich jak: rosa, szron, szadź, gołoledź.

W tej publikacji znajdziemy dokładne wyjaśnienie, czym są opady czy osady atmosferyczne i jak wyglądają. Są tu informacje o rodzajach deszczu i śniegu. Dzieci są bardzo ciekawe, czym jest mżawka lub krupy śnieżne. Nawet podstawa programowa obejmuje część wiedzy, która się tu znajduje.

Mnie ta książka urzekła także dlatego, że w końcowej części dzieci mogą poznać lasy deszczowe, zwierzęta i rośliny lasów deszczowych. Uważam, że to bardzo ciekawe ujęcie deszczu w różnych aspektach. Do tego informacje dotyczące oaz, powodzi czy kwaśnych deszczy. Dzieci odkryją też,  czy woda z deszczu jest czysta.

Książka stanowi wstęp do wielu rozmów, doświadczeń. Jest doskonałym towarzyszem podczas odpoczynku dziecka lub relaksu dzieci w przedszkolu. Sprawdziłam osobiście i zainteresowanie dzieci nie spada podczas czytania, pojawia się też wiele pytań. Dzieci doskonale rozbudzają swoją wyobraźnię i doskonalą swoją wiedzę w temacie przyrody i geografii. A zadawane pytania i uważność podczas słuchania potwierdzają, że to bardzo wartościowa książka.

Świetnym rozwiązaniem jest podsumowanie z najważniejszymi informacji z książki. To wzmacnia poznaną wiedzę i uczy uważnego słuchania, a starsze dzieci czytania ze zrozumieniem.

Serdecznie polecam książkę „Dlaczego deszcz pada?” nie tylko w czasie deszczu, ale kiedy czytamy ją podczas deszczowego dnia, to dla dzieci dodatkowa frajda.

Marzena