Przychodzi taki wiek, że dziecko zaczyna zadawać dużo pytań, naprawdę dużo, chcąc się dowiedzieć jak najwięcej o świecie, o tym, co je otacza. Ta dziecięca ciekawość – choć przyznaję, że niekiedy może męcząca, bo „dlaczego” pojawia się w waszych rozmowach po kilkadziesiąt razy dziennie – jest naprawdę wspaniała. Ten pęd do wiedzy kiedyś osłabnie, więc warto z dzieckiem rozmawiać i odpowiadać na jego pytania, nawet te nietypowe. Nie oznacza to jednak, że i rodzic musi wszystko wiedzieć. Jestem doskonałym przykładem na to, że sama dużo dowiaduję się… z książek córki. Kiedy nie znam odpowiedzi na jej pytania, mówię o tym otwarcie i proponuję, że sprawdzimy odpowiedź w książce (jeśli mamy taką) lub w internecie. Dodaję także, że nie tylko dzieci mogą uczyć się od dorosłych, ale dorośli od dzieci również. Bo ja naprawdę w to wierzę.

Tytułowe pytanie z tej książki jeszcze się co prawda u nas nie pojawiło, ale myślę, że to kwestia czasu. A kiedy już padnie, odpowiedź na wszystko, co dotyczy Słońca, znajdziemy w publikacji Marty Krzemińskiej. To takie małe kompendium wiedzy o Słońcu, ale przystosowane do potrzeb i możliwości dzieci, nieco starszych niż moje – dodam od razu. W książce znajdziemy informacje o tym, czym jest Słońce, jak powstało, czym są wybuchy na Słońcu, jak daleko się znajduje i czym są zorze polarne. Ilość i różnorodność wiadomości tu zawartych będzie satysfakcjonująca dla większości nawet najbardziej ciekawych świata dzieci.

Treści jest sporo, dlatego w moim odczuciu to publikacja przeznaczona głównie dla starszych pociech, z młodszymi pewnie rodzic musiałby skrócić informacje i uprościć je językowo, ale to też jest do zrobienia, jeśli akurat tematyka zainteresowałaby młodsze dziecko 🙂

Książka została także miło dla oka zilustrowana, co uważam za istotną zaletę, bo biorąc pod uwagę tematykę i formę publikacji, duża ilość obrazu wcale nie była czymś oczywistym. Nie jest to może ten rodzaj obrazu, który rzuca mnie na kolana, niemniej ilustracji jest dużo i stanowią dobre uzupełnienie tekstu.

Polecam dla młodych odkrywców świata i dla ich rodziców, by nie zaskoczyło ich już żadne pytanie w tej tematyce.