Skąd często dzieci czerpią przykład? Przede wszystkim z otoczenia, w którym się znajdują. Wiele zachowań powielają także od swoich ulubionych bajkowych postaci.

Zamiast iść w kierunku bajek, gdzie motywem przewodnim jest walka, bitwa przepełniona dużą dawką negatywnych emocji, warto pójść w kierunku znanych od lat postaci, takich jak choćby Kubuś. Z Kubusiem przeżyjemy niejedną ciekawą przygodę, a do tego nie zabraknie emocji – takich, jakie towarzyszą nam na co dzień i niosą ze sobą wiele mądrości. Znani od pokoleń bohaterowie – Kubuś i jego przyjaciele – przypadną do gustu czytelnikom w różnym wieku. Ciekawe perypetie staną się punktem wyjścia do rozmów z najmłodszymi oraz przypomną czasy własnego dzieciństwa.

Książka, która trafiła na półkę w naszej domowej biblioteczce, to „Kubuś i Przyjaciele. Opowieści o życzliwości” Wydawnictwa HarperKids. I o niej też jest tutaj mowa. W zamieszczonych w publikacji historiach można znaleźć odwołanie do zachowań dziecka oraz spotykanych na co dzień sytuacji.

Już sam tytuł nastraja bardzo pozytywnie, bo czytelnik, trzymając w rękach książkę ze słowem życzliwość, spodziewa się czegoś miłego w odbiorze. Po otworzeniu książki znajdziemy mapę, przepięknie wykonaną i zatytułowaną „Stuwiekowy Las”.

Bardzo mi się podoba samo wykonanie książki, bo twarda oprawa wytrzyma zdecydowanie dłużej w dziecięcych dłoniach. Do tego urocze, duże ilustracje. Wspaniałe jest to, że ilustracje nadają charakter każdej historii i nie stanowią tła do opisu, a wręcz przeciwnie. Czytany tekst jest pięknym uzupełnieniem rysunków i o to właśnie chodzi, jeśli odbiorcami mają być dzieci oraz jeśli chcemy ich zaciekawić daną historią.

Na każdej stronie jest krótki tekst, który najczęściej zawiera opis lub dialog. Większa czcionka ułatwi czytanie, przez co nawet nie wiadomo, kiedy dochodzi się do strony końcowej.

„Kubuś i Przyjaciele. Opowieści o życzliwości” to także podkreślenie siły przyjaźni, wspólnoty, wiele pomysłów, rozwiązywanie zagadek, czyli to, co dzieci lubią najbardziej. Propozycja idealna do czytania przed snem, podczas odpoczynku dziecka w trakcie dnia w domu czy przedszkolu.

Gorąco polecam książkę, nas urzekła, może i was zaciekawi. Niech do jej przeczytania zachęci cytat z tej publikacji, wymyślony przez Kubusia dla Prosiaczka:
„Wierzę w ciebie i będę cię wspierał,
Bo taka jet rola przyjaciela!
Niekiedy przerazi cię coś – straszne i złe,
Lecz z czasem, Prosiaczku, dzielny staniesz się!”.

Książki o Kubusiu znajdziecie tutaj.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.