Dzisiaj chcę zaprezentować bardzo ciekawą propozycję Wydawnictwa HarperKids,  pt. „Kubuś i dobre maniery”. Chyba nie ma lepszego sposobu na przekazanie dzieciom życiowych mądrości i zasad dotyczących dobrych manier niż poprzez czytanie ciekawych historii z ukochanym bohaterem, w tym przypadku Kubusiem, w roli głównej.
W tej książce to on i jego przyjaciele uczą się odpowiednich zachowań podczas odwiedzin, gier i zabaw, pójścia na przyjęcie, nakrywania do stołu, zachowania przy stole, rozmowy przez telefon, podziękowań.

Już sam początek zachęca do dalszego czytania, kiedy Kubuś w rozmowie z przyjacielem Krzysiem próbuje zrozumieć, czym są dobre maniery.
„- Dobre maniery są tak duże, że widać je z daleka. I są bardzo ważne.
– Jak miód? – upewniał się miś”.
„- Dobre maniery to dobre wychowanie. Sposób, w jaki się zachowujemy, aby pokazać innym, że ich szanujemy i że zawsze chcemy być dla nich mili”.
Czytając tego rodzaju dialogi, droga w kierunku dobrych manier nabiera wyraźnego kształtu. Nie tylko dzieci, ale i my, dorośli, nie lubimy, kiedy ktoś nam nakazuje coś robić. Sprawianie miłych rzeczy innym ma dużą wartość, kiedy wychodzi z potrzeby serca. Jak tego zatem dokonać? Ano właśnie  poprzez pokazywanie dzieciom różnych sytuacji, rozmowę na ten temat, piękne książkowe przykłady zachęcające do takich zachowań. Na pewno bardzo ważny jest także przykład dorosłych, bo dzieci to doskonali obserwatorzy oraz słuchacze, choć nam rodzicom/opiekunom wydaje się, że nas nie słuchają. Być może nie zawsze dzieci chcą nas słuchać, ale mają one zdolność zapamiętywania wiele z tego, o czym mówimy.

„Kubuś i dobre maniery” to możliwość spotkania z ulubionymi postaciami, to dużo frajdy i radości poprzez czytanie zabawnych dialogów i zwrotów. Przepiękne wydanie w twardej oprawie, w kształcie kwadratu, będzie okazale prezentować się w domowej czy przedszkolnej biblioteczce.

Na wielkie uznanie zasługują przepiękne ilustracje, które cieszą oko i zachęcą do czytania. O dobrych manierach można poczytać dziecku w młodszym wieku, a dziecko, które zaczęło już swoją przygodę z czytaniem, możne spróbować swoich sił w samodzielnej lekturze.

W książce „Kubuś i dobre maniery” spotkamy także wpadające w uszy rymowanki, idealne dla dzieci. Wszystkie propozycje i przykłady są bardzo ważne, a przekazane są w bardzo przyjemny i łatwy sposób. Czasem trudno jest wyjaśnić dzieciom zasady dobrego wychowania, a będąc rodzicem czy nauczycielem, mamy świadomość, że „suchy przekaz” na zasadzie samej rozmowy może nie dać oczekiwanego rezultatu w codziennym działaniu dzieci. Ta książka pomoże zrozumieć i przekazać dzieciom istotę dobrych manier oraz zachęci do używania magicznych słów, takich jak: proszę, przepraszam, dziękuję.

Gorąco zachęcam, a słowa z książki niech będą podsumowaniem całości:
„Proszę! Dziękuję! Przepraszam!
Dołącz do Krzysia i Misia
i przykład z obu bierz,
bo dobre wychowany
i ty być przecież chcesz”.

Książki o Kubusiu znajdziecie tutaj.

Marzena

Książkę zreceznowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.