Pokolenie naszych dzieci  – i kolejne pokolenia – staną przed ważnym i trudnym problemem. Będą musiały zmierzyć się z efektami tego, że ich rodzice, dziadkowie, pradziadkowie (może nie konkretne osoby, ale ludzkość żyjąca w tamtych czasach) nie dbali dostatecznie o naszą planetę, uważając, że jej zasoby nie mogą się wyczerpać. Ale żeby nasze dzieci było dobrze przygotowane do walki o Ziemię, musimy wyposażyć je w wiedzę na temat tego, jak o nią dbać, już od najmłodszych lat. Wcześnie wprowadzone nawyki troszczenia się o środowisko sprawią, że w dorosłym życiu będzie to dla nich coś naturalnego, a nie wielkie wyrzeczenie. Skoro w wielu przypadkach zawiedliśmy sami w tej kwestii, zadbajmy, aby nasze dzieci nie powielały tych błędów.

Osobiście uważam, że bardzo pomocne w „uzbrajaniu” dzieci w wiedzę o ekologii są książki o takiej tematyce, zwłaszcza te aktywnościowe, w których poza samym podaniem informacji, proponuje się dziecku różne działania. Taka właśnie jest nowa seria „Akademia Eko Wiedzy” od wydawnictwa HarperKids. Tutaj pokażę wam dwa tytuły z niej pochodzące.

„Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie” to książeczka o tym, skąd można czerpać energię i jakie jej źródła są najlepsze dla ludzi i całej planety. Będzie i o  słońcu, i o panelach słonecznych, i o potędze wiatru i wody. Teksty są ubrane w różne ramki, dzięki czemu jest przejrzyście i czytelnie. Jest tutaj także kolorowo, ilustracje zajmują sporą część przestrzeni, a więc dla młodego człowieka będzie atrakcyjnie. Na końcu publikacji znajdziemy z kolei dyplom za zdobycie wiedzy o naturalnych źródłach energii i… za uśmiech każdego dnia! 🙂

W „Niezwykłej wodzie” nie zabraknie takich aktywności, jak rysowanie śnieżynek czy sadzenie fasolki, aby zobaczyć, jak wzrasta. Różne stany skupienia, rola wody w życiu człowieka i konieczność jej oszczędzania – tematy bardzo ważne i po prostu ciekawe. A na końcu znów dyplom, a te – jak wiadomo – dzieci lubią.

Bardzo ciekawa seria, mnie podoba się bardzo, więc zdecydowanie polecam!

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.