Mapa Polski z podziałem na województwa – brzmi jak coś przeznaczonego dla starszego dziecka, prawda? To ja wam powiem, że układamy ją wspólnie z trzyletnią córą. Ktoś powie: czego ty, kobieto, wymagasz od takiego malucha? To ja odpowiem: ja podążam za swoim dzieckiem, za tym, co aktualnie je ciekawi, i bynajmniej nie są to nazwy województw 😉 Ale to, że córa nie nazwie jeszcze poszczególnych województw i nie wskaże ich stolic, nie oznacza, że ten materiał będzie dla niej nieatrakcyjny. Ona po prostu na razie korzysta z niego inaczej.

Jak zatem bawimy się tą mapą i jakie korzyści mogą płynąć z jej użytkowania już dla młodszej pociechy? Po pierwsze – jest to drewniana układanka, więc ćwiczymy sprawność manualną i spostrzegawczość, dopasowując poszczególne elementy we właściwe miejsce. Pomagają w tym kontury wygrawerowane na podstawie. Bo ogólnie pomysł na tę układankę jest taki, że drewniana podstawa ma wygrawerowaną mapę Polski z podziałem na województwa, a drewniane puzzle o kształcie województw napisy z nazwami ich stolic. Tak więc starsze dziecko całkiem nieźle pozna podstawowy podział administracyjny naszego kraju oraz państwa z nim sąsiadujące.

A wracając do zabaw z moją trzyletnią córą – poza samym układaniem utrwalamy nazwę „Polska”, pokazujemy, gdzie jest morze, a gdzie góry. Bardzo podoba jej się pokazywanie, w których częściach Polski mieszkają nasi bliscy, gdzie mieszkamy my. Pojawiają się kolejne nazwy – Kraków, Kielce, to miejsca, które odwiedzamy, więc nie są obce, teraz możemy je umiejscowić na mapie.

W ogóle widzę bardzo duży potencjał w tej układance. Ze starszym dzieckiem można bawić się w quiz z wiedzy o województwach i stolicach. Można wydrukować zdjęcia zabytków i umiejscawiać je następnie na mapie, w naszym domu nie mogłoby zabraknąć także herbów klubów piłkarskich, które stworzą piłkarską mapę Polski – ale to kiedyś, gdy córa podrośnie i jeśli będzie zainteresowana.

Dodam jeszcze, że mapa wykonana jest w sposób bardzo precyzyjny – każdy element jest dokładnie docięty i pasuje idealnie do pozostałych.

To pomoc edukacyjna, która posłuży nam na lata i będzie częścią wielu zabaw, także tematycznych. Zdecydowanie polecam, bo i cena zachęca! Zajrzyjcie na stronę W drewnie palone, pewnie zainteresuje was więcej rzeczy z ich oferty.