Bardzo lubię, kiedy gra rozwija wiele umiejętności, a przede wszystkim uczy logicznego myślenia. Taka umiejętność niezwykle przydaje się w życiu, a jeśli sposób jej ćwiczenia jest przyjemny, to warto postawić na takie rozwiązanie. Dzieci są niezwykle bystre, a wybór odpowiedniej metody do rozwijania umiejętności kodowania i szyfrowania jest bardzo istotny. W młodszym wieku nie chodzi bowiem o to, by nauka była stricte nauką, ale zabawą właśnie.

Od zawsze wyznaję zasadę – jeśli wybierać coś dla dziecka, to z głową i rozsądnie. Na rynku pojawia się wiele propozycji zabawek edukacyjnych, jesteśmy czasem wręcz bombardowani reklamami.Które gry zatem wybrać, aby dobrze ulokować pieniądze? Podpowiem, że warto postawić na te sprawdzone, gdzie edukacja dziecka będzie przebiegać przez zabawę, a gra czy zabawka nie tylko przyniesie wiele frajdy, ale rozwinie ważne kompetencje naszej pociechy.

Quercetti Peg Code to coś w sam raz dla dzieci w wieku 5-10 lat. To doskonała metoda nauki kodowania, a przy tym nauka literek oraz wspomaganie dziecka w procesie czytania. Gra edukacyjna zawiera tablicę, kolorowe kołeczki oraz literki. Literom można przyporządkować wybrany przez siebie kolor kołeczka, a później zakodować dany wyraz.
Poniżej literek znajduje się ciąg podwójnych miejsc do wtyczek po to, aby dziecko bez trudności umieściło w otworze literę odpowiadającą kolorowym kołeczkom, które zostały wcześniej przez dziecko zakodowane.

Szyfrowanie literek i odczytywanie słów to zabawa dla dzieci w dość szerokim przedziale wiekowym, więc produkt ten sprawdzi się przez dłuższy okres edukacji dziecka. Świetne jest to, że można bawić się z drugą osobą i zakodować literki, a potem prosić partnera zabawy o ułożenie liter zgodnie z szyfrem i podanie hasła. Tego rodzaju aktywność zachęca do zabawy literkami, wzmacnia ćwiczenia palców dłoni i uczy prawidłowego chwytu poprzez pracę z kolorowymi kołeczkami, które idealnie odpowiadają małym paluszkom.

Quercetti Peg Code zawiera aż 132 elementy, a dodatkowym atutem jest to, że można kodować wyraz w różnych językach, bo jest to gra wyprodukowana w innym kraju. Warto zwrócić uwagę, że gra jest nieodpowiednia dla dzieci poniżej 3 roku życia ze względu na małe elementy.

Ja ze swoją 3-latką doskonale się bawimy grą, używając literek i kołeczków. Wiek 3 lat to u nas taki początek zainteresowania literkami. Warto obserwować bacznie dziecko, a kiedy pojawi się spontaniczna chęć nauki liter, to warto wspierać to całym sercem i szukać odpowiednich sposobów, aby proces edukacji przebiegał jak najmniej „na pamięć”, a swobodnie, zgodnie z pedagogiką zabawy. Polecamy grę, bo ma wiele walorów, zauważalnych dopiero podczas zabawy.

Gra sprawdzi się podczas zabawy w domu oraz w przedszkolu. Dodatkowo ma ona bardzo przyjemny wygląd i zachęcający do zabawy nawet młodsze dzieci format, co bez wątpienia jest istotne podczas nauki. Wszystko zapakowane jest w  wygodne do noszenia pudełeczko – niczym mała walizeczka. Kto jeszcze nie zna Peg Code, niech bliżej przyjrzy się tej zabawce.

Marzena
Zabawkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości portalu dante.com.pl.