„Pamiętniki Wisienki.Księga Hektora. Tom 2” to kolejna z komiksowych propozycji dla dzieci od Wydawnictwa Egmont. Komiks ten odniósł wielki sukces we Francji i zdobył Nagrodę Młodzieży na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Angoulême w 2014 roku. Scenariusz „Pamiętników Wisienki” napisał Joris Chamblaim, a niezwykłe rysunki stworzyła Aurélie Neyret. Jestem przekonana, że Wisienka zachwyci pięknymi ilistracjami i fabułą każdego, kto zdecyduje się po tę książkę sięgnąć. Wisienka odkryje bowiem powód, dlaczego starsza pani co tydzień wypożycza tę samą książkę, i zaakcentuje bardzo ważną kwestię, mianowicie lojalność wobec bliskich.

Wisienka to nieco ponad dziecięcioletnia dziewczynka, która już od najmłodszych lat obiecała sobie, że będzie pisać pamiętnik. Marzy o tym, aby zostać pisarką, a jej sposobem na pisanie jest obserwowanie ludzi, ich życia, czasem także skrywanych tajemnic. Podczas wakacji Wisienka całą swoją uwagę skupia na obserwacji starszej pani, która jest częstym gościem w bibliotece.

„Pamiętniki Wisienki” znajdziemy w twardej, wygodnej w czytaniu oprawie. Format książki oraz zawartość wyróżniają się na tle innych komiksów, bowiem w środku oprócz dialogów w postaci chmurek spotkamy także uzupełnienie o zapiski, listy, a to bez wątpienia uatrakcyjnia lekturę oraz wprowadza czytelnika w sentymentalny, miły nastrój.

Sama jako dziecko pisałam pamiętnik, bo jest to bardzo urocza forma przekazu swoich myśli, uczuć, nie będąc gotowym na dzielenie się nimi ustnie z innymi. Do pamiętnika można też wracać, przypominając sobie ważne dla nas momenty w życiu. Stąd też taka forma komiksu będzie na pewno bliska wielu odbiorcom.

„Pamiętniki Wisienki” bez wątpienia zaciekawią młodego czytelnika i zachęcą z jednej strony do obserwacji otaczającego świata, a z drugiej do wzmocnienia przekonania, że nasze emocje i uczucia są ważne i nie zawsze musimy dzielić się nimi ze światem. Podkreślą i przypomną nam również ważne w życiu wartości, takie jak miłość, przyjaźń, przebaczenie, oraz zachęcą do nauki przyznawania się do błędów, bo każdy z nas je przecież kiedyś popełnił.

Zachęcam do zapoznania się z lekturą, bo w dzisiejszych czasach treść płynąca z „Pamiętników Wisienki” jest na wagę złota.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.