To już trzeci raz, jak spotykam się z irytująco-intrygującym bohaterem, jakim jest Erik Vogler. Teraz jednak, kiedy już przywykłam do jego osobliwego stylu bycia, druga z wymienionych cech zdecydowanie przeważa. Zresztą, w moim odczuciu jest to najlepsza ze wszystkich wydanych dotychczas książek o przygodach Voglera i jego kompanów – całkiem sympatycznego ojczulka, charakternej babci i bardzo specyficznego przyjaciela, którego Erik z pewnością nie określiłby tym mianem. Coś – albo ktoś, w tym przypadku babcia – chce, by Albert Zimmer przeżywał te wszystkie perypetie wspólnie z Voglerem. A to dla czytelnika połączenie naprawdę ciekawe, bo łączące dwie zupełnie inne osobowości.

Tym razem akcja toczy się w zamku Misty Abbey, którego właścicielem był wuj Erika Voglera. Kiedy wskutek nieszczęśliwego wypadku mężczyzna ginie, a babcia i ojciec Erika nie mogą udać się na pogrzeb, gdyż zostali unieruchomieni (dosłownie) w szpitalu, to właśnie młody Vogler zostaje oddelegowany do reprezentowania rodziny podczas ostatniego pożegnania wuja Leonarda. Pomysł zdecydowanie przestaje mu się podobać, gdy okazuje się, że jego babcia poprosiła Alberta, by mu towarzyszył. Cóż począć? Wydaje się, że chłopcy są skazani na własne towarzystwo.

Pogrzeb wuja przestaje być zwyczajny, gdy nagle coś (lub ktoś) wybija szybę w pomieszczeniu, gdzie żałobnicy żegnają zmarłego, i… nikogo specjalnie to nie dziwi. Później robi się coraz mniej typowo – na jaw wychodzą dziwne rzeczy, które działy się w rezydencji, a wszystko najwyraźniej sięga czasów dość odległych, kiedy jeszcze wuj Voglera nie był właścicielem zamku. Co stało się z poprzednim zarządcą? I jaką rolę odgrywa w tym wszystkim portret pięknej, tragicznie zmarłej dziewczyny, ponoć przeklęty? Sami widzicie, że i tym razem Erik i Albert nie będą się nudzić. Czytelnik też nie.

Tak jak wspominałam, w moim odczuciu to najlepsza ze wszystkich trzech części przygód Erika Voglera. Począwszy od pomysłu na fabułę po okładkę, więc polecam tę książkę dla starszych pociech, które lubią detektewistyczne i przygodowe klimaty.