Nowości, nowości… Czy są tutaj miłośnicy Muminków? A jeśli nie bohaterów pamiętanej przez większość z nas bajki z dzieciństwa, to może książek z wyszukiwankami, labiryntami czy możliwością tropienia śladów? Osobiście dobrze pamiętam Muminki i żałuję, że „dawne bajki” zastąpione są tymi głośnymi, ze słownictwem i emocjami, które mocno stymulują dziecko, zamiast ukazywać ważne wartości. Lubię też książki z wyszukiwnkami, więc połączenie jednego i drugiego w tej publikacji cieszy mnie ogromnie.

Wydawnictwo HarpnerCollins Polska przygotowało coś naprawdę ciekawego dla najmłodszych. Zapewne mieliście możliwość poznania książek typu „Szukaj i znajdź”, może macie już jakieś w swoich domach, ale powiem wam, że seria z Muminkami jest naprawdę wciągająca. My posiadamy w swojej biblioteczce „Mumuniki w lesie. Szukaj i znajdź”. Świetny pomysł na przenoszenie dzieci sprzed ekranów tabletów i telewizorów do przebywania z ulubionymi postaciami w tak kreatywny, atrakcyjny dla dziecka sposób.

Każda strona jest wykonana z solidnej tektury. Ilustracje zostały tak przygotowane, aby dziecko w młodszym wieku poradziło sobie z odnajdywaniem wskazanych rzeczy bez większych trudności. Na duże uznanie zasługuje to, że każda strona to zupełnie inna propozycja zabawy. Wśród zadań na stronach znajdzie się takie, gdzie trzeba połączyć w pary buty, odnaleźć często chowającą się „psotnicę” Małą Mi, trzeba znaleźć właściwą ścieżkę, która zaprowadzi Mimblę i Muminka na polanę albo odszukać takie same drzewa w lesie lub największe i najmniejsze ślady. Dzieci poprzez przemierzanie lasu z Muminkami zdobędą wiedzę dotyczącą owoców i nauczą się rozróżniać żurawinę, jagodę, truskawki, maliny. Dodatkowo nauczą się nazw jadalnych grzybów, które trzeba wyszukać na jednej z kolorowych stron. To tylko kilka z przykładów zadań, którymi chciałam zobrazować bogatą zawartość książki.

Ta seria bez wątpienia zasługuje na uznanie bowiem zawiera ciekawe historie o przygodach Muminków, kreatywne zadania dla malucha, przedszkolaka czy dziecka wczesnoszkolnego, które potrafi samodzielnie czytać. Atutem jest także to, że ostatnie strony to odpowiedzi do zadań. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby starszak samodzielnie spędził czas z książką, mając możliwość sprawdzenia swoich decyzji.

Śledząc przygody swoich bajkowych ulubieńców, dzieci ćwiczą spostrzegawczość, umiejętność liczenia, znajomość kolorów, kształtów, ćwiczą myślenie logiczne, kształtują percepcję wzrokową, a wszystko to podczas kreatywnej zabawy. Wiele ćwiczeń wesprze rozwój dziecka w niezwykle przyjazny sposób, a ja osobiście znam dzieci, które uwielbiają zagadki, tropienie śladów. Zatem „Muminki w lesie. Szukaj i znajdź” to  kolejna książka z tych, które bez wątpienia przypadną do gustu wielu najmłodszym – zwłaszcza przedszkolnym i wczesnoszkolnym dzieciom, choć u nas nawet trzylatka chętnie wkręca się w zabawę z Muminkami. Polecam!

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperCollins Polska.