Oczywiście istnieją książki dla dzieci, które ze względu na swoją wartość są od lat wybierane przez wielu rodziców i nauczycieli dla swoich podopiecznych. W naszej biblioteczce mamy kilka z nich. Kto mnie już zna, ten wie, że ja jednak bardzo lubię sięgać po nowości, bo wiele z nich przebija swoją wartością, wyglądem i pomysłem te, które znałam do tej pory. Chciałabym gorąco zachęcić do śledzenia nowości Wydawnictwa HarperCollins Polska, bo wiele wydanych przez nich książek ma duże walory edukacyjne, wpływające na rozwój dziecka.

„Czapu Czipu” to jedna z tych nowości. To propozycja, która dzięki swojej formie, sztywnym stronom i dopasowanemu do wieku czytelników tekstowi, otoczona piękną grafiką, trafia w mój gust i spełnia moje oczekiwania jako rodzica, pedagoga, terapeuty. To ważne, kiedy książeczka dla najmłodszych rozwija dziecko wielopłaszczyznowo, a dziecko chętnie po nią sięga, rozwijając się w radosnej zabawie.

„Czapu Czipu” to seria książeczek, które zachęcają do „zabawy z wyobraźnią”. Dziecko towarzyszy chłopcu Czapu Czipu w rozwiązywaniu zagadki dotyczącej ukrywania się „czegoś” w czarodziejskiej czapce.  Czapu Czipu posiada czarodziejską czapkę, w której coś wydaje określone dźwięki. Poprzez radosną zabawę dziecko próbuje odgadnąć zagadkę, a przy tym buduje także swoją wiedzę o świecie i dźwiękach, które nas otaczają.

Czapu Czipu to seria książeczek dla najmłodszych, która oprócz ciekawych, kolorowych ilustracji, kartonowych, sztywnych stron, zawiera zabawne zwroty i wyrazy dźwiękonaśladowcze. Każda z części ma bardzo ciekawy wygląd i formę – przypomina bowiem czapkę. Przeglądając książeczki, można wybrać interesujący nas temat: „Czapu Czipu. Co tak skrobie?”, „Czapu Czipu. Co tak kapie?”, „Czapu Czipu. Co tak człapie?”, „Czapu Czipu. Co tak świszczy?”. Choć szczerze powiem, że trudno zdecydować się na jeden tytuł. Duże ilustracje sprawiają, że chce się czytać kolejne strony, a zabawne dźwięki zachęcają dziecko do ćwiczeń artykulacyjnych.

Czapu Czipu wspomaga rozwój mowy dziecka, kształtując cały aparat mowy przy powtarzaniu dźwięków. Dodatkowo lektura sprzyja nauce sylab, głosek oraz wyrazów – stanie się zatem doskonałą pomocą do pracy z dziećmi przez rodziców, pedagogów oraz logopedów. A co najważniejsze, o czym jestem przekonana, skradnie serce wielu młodym czytelnikom. Warto zacząć od dzieci, które jeszcze nie mówią, ale słuchając czytanego tekstu, budują poprawność wypowiedzi, ale czytejmy też dzieciom, które zaczynają mówić, czytać, pisać. Do Czapu Czipu można wracać na różnych etapach rozwoju dziecka. Polecam!

Marzena

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperCollins Polska.