Bajki Disneya to coś, co bardzo miło wspominam z dzieciństwa. Uwielbiałam Małą Syrenkę, Piotrusia Pana, Pinokia, 101 Dalmatyńczyków i wiele innych. Pewnie nie jestem odosobniona w swojej słabości do książek, w których odnajduję tych właśnie bohaterów, tak niegdyś lubianych. To był powód, dla którego weszłam w posiadanie książki „Disney. Mapy i labirynty. Zakręcona księga zabaw”.

Każda rozkładówka w tej publikacji dotyczy innej bajki, mam wrażenie, że wybrano te najpopularniejsze, co stanowi dodatkową zaletę, bo najprawdopodobniej dzieci znają już te postaci. Główny motyw to tytułowe mapy i labirynty, bo na każdej stronie trzeba doprowadzić wybranego bohatera w określone miejsce, przy czym myliłby się ten, kto założył, że to proste zadanie, wszak to książka skierowana do dzieci. Nic z tego! Trzeba całkiem sporo pogłówkować, aby odnaleźć właściwą drogę. Dużą zaletą jest jest także to, że na końcu książki znajdziemy odpowiedzi, w razie gdybyśmy nie mogli poradzić sobie z którymś labiryntem i potrzebowali pomocy.

Dodatkowo na każdej rozkładówce znajduje się także kilka rzeczy, które należy odnaleźć, co uatrakcyjnia zadania dla dziecka. W zasadzie nie podobało mi się jedynie jedno określenie użyte w tej publikacji, odnoszące się akurat do Pinokia: „Jak na posłusznego chłopca przystało”. Rozumiem zamysł, niemniej coś tam w środku mnie się buntuje, gdy czytam, że ktoś ma być posłuszny komuś innemu. Cała reszta naprawdę fajna, sformułowana zwięźle, ale też w sposób zrozumiały dla młodego czytelnika.

Warto również zaznaczyć, że tak jak w przypadku nowych wyszukiwanek z Muminkami tego wydawnictwa, także mapy i labirynty są w całości wykonane z solidnej tektury, w związku z czym posłużą w naszym domu na dłużej. Na ten poziom trudności labiryntów moje dziecię jest jeszcze za małe, niemniej w wyszukiwanie określonych elementów obrazków bawimy się już teraz. I to jest super, bo książka będzie rosła wraz z dzieckiem, oferując mu coraz szerszy wachlarz aktywności.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperCollins Polska.