Origami każdy zna, każdy zapewne widział wspaniałości wykonane japońską sztuką składania papieru. Nie każdy jednak wie, że origami ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój kilku ważnych umiejętności dziecka. Przede wszystkim ćwiczy motorykę małą, koordynację wzrokowo-ruchową oraz pomaga rozwijać koncentrację i uwagę. Jest także bardzo naturalnym i przyjemnym sposobem na rozwój wyobraźni – zwłaszcza przestrzennej – oraz rozwija zdolności manualne.

Wydawnictwo Egmont przygotowało wspaniałą propozycję nie tylko dla miłośników origami, ale także dla tych, którzy niespecjalnie czują się w tym temacie. Poprzez tę lekturę można poszerzyć horyzonty, nie tylko dziecka, ale i dorosłego w pracy z dzieckiem. To doskonały pomysł na dobrą zabawę, a przy tym poznanie nowej metody, która ma tak pozytywny wpływ na rozwój.

Wspaniałe jest to, że każda część rozpoczyna się wprowadzeniem, a następnie prowadzona jest wierszem. Wiersze są tematycznie dostosowane do finalnego przygotowania origami, rymowane, podparte kolorowymi rysunkami, odpowiednimi dla dziecka w młodszym wieku. Zanim osobiście przeszłyśmy z córką do etapu konstrukcji, np. kaczki, usłyszałam wołanie: „czytamy jeszcze raz”. Książeczki są zatem bardzo wartościowe, bo poza nauką czytania i słuchania, budowania wiedzy o świecie, w kolejnym etapie krok po kroku uczymy się składania motywu przewodniego, jakim jest: kaczka, samolot, statek, żaba.

Instrukcje są bardzo krótkie, precyzyjne, a przede wszytkim zrozumiale, więc bez trudu uda się wykonać zadanie, wykona je nawet osoba, która wcześniej nie miała z tą metodą nic wspólnego. I końcowa rzecz, która mnie mile zaskoczyła.Otóż, jak się okazuje, książeczka zawiera kolorowe kartki do tworzenia origami. Nie trzeba nic samodzielnie przygotowywać, wszystko, co potrzebne do kontrukcji, jest dołączone na końcu książeczki.

Komu nie było po drodze z origami, ten teraz bez wątpienia polubi tę sztukę. Mogę to powiedzieć sama po sobie. Nigdy nie interesowała mnie ta forma aktywności, dopóki nie postanowiłam odkryć tej metody przy swoim dziecku. A radość z wykonanej pracy i zachwyt dziecka, kiedy z kartek papieru powstanie dla niego „coś wielkego” – to jest bezcenne. Dzieci widzą dużo więcej niż my, dorośli, dla nich wykonanie takiej pracy to wielka rzecz.

W starszym wieku dziecko poprzez tak lekkie i przyjemne wiersze w książeczkach może ćwiczyć umiejętność czytania. W części „Pierwsze origami. Statek” znaleźć można również wiele słów takich jak: kapitan, sternik, sztorm,marynarze – związanych z tematem, a dzięki nim jest okazja do wyjaśnienia znaczeń nowych słów oraz poszerzania wiedzy dziecka i rozwoju mowy.

Zdecydowanie polecam „Pierwsze origami” Wydawnictwa Egmont, zwłaszcza że jest ono podparte wierszem, piękną grafiką, instrukcją i gotowymi materiałami. Idealne dla dzieci, idealne dla zapracowanych rodzicow, którzy mają wszystko, co potrzebne dołączone do książeczki. „Pierwsze origami” zachęca do przygotowywania kolejnych niezwykłości z papieru. Doskonałe książeczki do nauki w domu czy podopiecznych w przedszkolu. Pomogą otworzyć umysły i mogą stać się okazją do odkrywania dzicięcych talentów.

Marzena
Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.