Bardzo lubię książki o przyjaźni – o takiej, która trwa już długo, i takiej, która dopiero się rodzi. Tutaj mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem, ale to nie jest jedyny ważny motyw – będzie też o tym, że łatwo jest przypiąć komuś łatkę, zaszufladkować go, a to najprostsza droga, by dokonała się samospełniająca przepowiednia.

W pewnym lesie pewna myszka została nazwana Myszką Marudą. Fakt, dość kapryśne było z niej stworzenie, niemniej w razie potrzeby potrafiła ona pomóc innym. Tak jak zrobiła to w przypadku małego borsuka, który oddalił się od swojej mamy i zgubił. Mysz, choć niewielka, odwagi miała w sobie całkiem sporo, nawet wtedy, gdy na ich drodze stanął mało przyjaźnie nastawiony wilk. Ale to już później. Najpierw Myszka Maruda i mały borsuk spotykali na swojej drodze różne zwierzęta, które dziwiły się, że to właśnie ona pomaga maluchowi w poszukiwaniach. Nie spodziewali się, że ktoś powszechnie uważany za marudę, może okazać się pomocny i koleżeński.

Na końcu nasza mała bohaterka stwierdza, że nie jest już marudna, bo ma przy sobie to, czego potrzebuje – prawdziwych przyjaciół. I tu powstaje pytanie – czy mysz była marudą z natury, czy może dlatego, że brakowało jej towarzystwa i bliskich relacji z innymi? No właśnie, w moim odczuciu jest tak, że ta cecha była skutkiem, a nie powodem jej osamotnienia. I to przesłanie jest bardzo istotne – łatwo jest kogoś skrzywdzić, nadając mu etykietę, że jest taki czy taki. Leśne zwierzęta nie znały nawet myszy, ale słyszeli o niej, że jest marudą i byli zdziwieni, gdy okazało się, że potrafi być ona także dobrą przyjaciółką. Taką, która jest w stanie zrobić naprawdę dużo dla innych.

Książka jest picturebookiem, więc ważną rolę odgrywają w niej ilustracje. A te są fenomenalne! Efekt wow po pierwszym czytaniu nie mija, za każdym razem warstwa graficzna zachwyca tak samo. A że format jest całkiem spory, to obraz ma dla siebie dużo przestrzeni, bardzo dobrze wykorzystanej.

Książka zdecydowanie warta polecenia, taka, po którą będzie się sięgać często i z przyjemnością!