Przyroda, zieleń, która nas otacza, zwierzęta, parki, lasy, rzeka – to coś sprawia, że możemy się wyciszyć, zaczerpnąć inspiracji. Naturę kochają dzieci, kochają ją dorośli.

Zamiłowanie do przyrody, troski o każde jej dobro można zaszczepić już od najmłodszych lat. Dzieci jako doskonali obserwatorzy bardzo szybko się uczą i lubią przyglądać się zwierzętom, owadom, roślinom, które spotykają podczas spaceru, wycieczki czy zabawy poza domem. Wydawnictwo Egmont przygotowało ostatnio coś ekstra nie tylko dla miłośników przyrody czy odkrywców tego, co nas otacza.

Jedną z wartościowych propozycji o takiej tematyce jest książka „Dzień z przyrodą”, zilustrowana przez Debbie Powell, i choć tytuł  zawiera słowo „dzień”, tak naprawdę trwa to o wiele, wiele dłużej. To propozycja 101 zadań inspirowanych naturą.  Każdy dzień z dzieckiem można zacząć od zaplanowania własnej ścieżki przyrodniczej, a propozycja ta dostarcza wielu inspiracji i pomysłów.

Dzięki tej  książce można odkryć przyrodę, poznając różne gatunki roślin, ptaków, owadów. Dziecko, posługując się książką, poznaje budowę liścia, nazywa kwiaty, które spotyka na swojej drodze, może poznać budowę ślimaka, a potem wykonać pracę plastyczn,ą dobierając dla niego muszlę. Wśród zadań znajdzie się projektowanie skrzynki na kwiatki czy wykonanie chorągiewek do pokoju albo wykonanie ozdoby nad łóżeczko dla młodszego rodzeństwa. Cudowne jest to, że przyrodę można poznawać także nocą i takie zadania także pojawiają się w tej książce.

Książka dostarcza wiele propozycji aktywności, kształtujących różne umiejętności dzieci – ćwiczy kreatywność, pozwala na wykonanie własnych doświadczeń, pomaga ćwiczyć motorykę małą, a przede wszystkim dostarcza ogrom wiedzy o przyrodzie oraz sprawia wiele radości.

Format książki jest bardzo wygodny, a ilustracje doskonałe, odpowiednie dla młodych obserwatorów, są bowiem jak najbardziej realistyczne, a przy tym przyjazne dzieciom, zachowana jest prostota i ważny przekaz. Książka może być zabierana przez dziecko na wycieczki czy spacery,  zmieści się ona w podręcznym plecaku.

Zdecydowanie polecam tę publikację dla dzieci do zabaw w domu czy podopiecznych w przedszkolu, szkole.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont.