Piłka nożna to temat obecny w naszym życiu, odkąd pamiętam. Mecze oglądał tata w TV, gdy byłam mała, później przyszła pora na pierwszą wizytę na stadionie, pracę dypomową o kibicach w okresie międzywojennym, współprowadzenie przez jakiś czas portalu kibicowskiego, cykl felietonów o piłce w jednym z większych serwisów. Co prawda kiedy zostałam mamą, to wszystko się trochę zmieniło z braku czasu, niemniej bardzo miło wspominam tamten okres – telefony do piłkarzy z prośbą o krótki wywiad, akredytacje, fotorelacje i pomeczowe spotkania ze znajomymi, bo powrót w rodzinne strony stanowił też świetną okazję do odświeżenia starych znajomości. Teraz, nazwijmy to, działamy trochę lokalnie całą rodziną, dbając o promocję lokalnego klubu grającego w niższej lidze. Kiedy więc pojawia się możliwość zrecenzowania książki o tematyce piłkarskiej, zazwyczaj jestem na tak. Podobnie było w tym przypadku.

Publikacja Patrycjusza Pilawskiego zainteresowała mnie przede wszystkim swoją formą – dwieście siedemdziesiąt pytań o polskiej piłce, to brzmi dobrze, nawet bardzo dobrze. Książka ma postać klasycznego quizu, przy czym bardzo rozbudowanego. Każde pytanie posiada cztery warianty odpowiedzi. Na uwagę zasługuje fakt, że zagadnienia są bardzo zróżnicowane – dotyczą zarówno reprezentacji, rozgrywek ligowych i pucharowych, jak i konkretnych piłkarzy, trenerów czy sędziów. Przekrój tematyczny jest naprawdę szeroki.

Najfajniejsze w tej książce jest jednak to, że na jej końcu znajdziemy nie tylko poprawne odpowiedzi, ale też opis, czasem dość rozbudowany, danego wydarzenia. I to jest super, bo dzięki temu młodzi (i nie tylko) adepci i pasjonaci futbolu w wydaniu krajowym mogą sprawdzić stan swojej wiedzy, ale także ją rozbudować. A jest o co – w końcu zaczynamy już od czasów pierwszej piłki, która pojawiła się na ziemiach polskich pod koniec XIX w.

Jeśli to mnie przyszłoby decydować o układzie treści, to pewnie postawiłabym na podział tematyczny pytań – na „rozdziały” dotyczące reprezentacji, ligi, pucharów itp. Ale tak też jest dobrze, nie czepiam się, szanując wybór autora.

Ciekawa książka dla tych, którzy czują się mocni w tematyce polskiej piłki nożnej i jej historii, oraz dla tych, którzy dopiero chcieliby się tacy poczuć. Autor wykonał kawał dobrej roboty.