Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Zostając teraz w domu, możemy zadbać o ogród, posadzić wiele roślin i wyznaczyć dziecku wspaniałe przyrodnicze zadania. Jak wiemy, dzieci najlepiej uczą się przez doświadczanie. Stworzenie dziecku warunków do wykonania zadania, pokaz, instrukcja, wspólne przygotowanie materiałów, a zaraz po tym wykonanie będzie cudownie spożytkowanym czasem. Sytuacja, która nas dotyka obecnie, jest trudna także dla roślin, które potrzebują naszego wsparcia w postaci podlewania, dbania o nie w sposób szczególny.

Kiedy brakuje nam pomysłów, sięgnijmy po książki o takiej tematyce. Wydawnictwo Egmont podsuwa kilka ciekawych propozycji, wśród nich na przykład „Jak zostać ogrodnikiem” autorstwa Clair Rossiter. To fantastyczny zeszyt z zadaniami i naklejkami dla najmłodszych. Dzięki niemu dziecko pozna nazwy wielu roślin, w tym kwiaty, drzewa, warzywa, zioła. Wraz z Rózią i Jurkiem możemy odwiedzić ogród babci i stać się ogrodnikiem.  Książka podpowiada, co można wyhodować, wśród propozycji znajdziemy słonecznik czy bazylię. Nie zabraknie interesujących i niespotykanych dotąd pomysłów, jak na przykład sadzenie ziemniaków w torbie. Z tą publikacją wszystko staje się możliwe.

Jako nauczyciel w przedszkolu Montessori jestem zachwycona stylem przygotowanej książki, oprawą, grafiką oraz instrukcją wykonania zadań dla młodego ogrodnika. Dzieci krok po kroku mogą poznać otaczającą ich przyrodę, budowę rośliny, zrobić także kolorowe ozdoby,  tabliczki z nazwami roślin, wybudować hotel dla pszczół czy pokusić się o wykonanie szarlotki, bo w książce znajdziemy także przepis.

Ponadto nie zbraknie miejsca na notatki ogrodnika, który może zapisać choćby informacje o hodowanych przez siebie roślinach, stosować pomiary i umieszczać swoje  wnioski czy rysunki. Jakby tego było mało, na końcu książki znajdziemy rozmaite naklejki, które urozmaicą poznanie przyrody.

Dzięki pracy z tym zeszytem dziecko dowie się, co rośnie tuż za progiem jego domu, pozna lepiej przyrodę, z uwzględnieniem różnych pór roku, a wiosna zdecydowanie zachęca do tego.

Zdecydowanie polecam „Jak zostać ogrodnikiem” do biblioteczki dziecięcej w domu, przyrodniczych doświadczeń w przedszkolu, w tym szczególnie opierających się na pedagogice Marii Montessori.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.