„Koperta z kotem” autorstwa Justyny Bednarek, Wydawnictwa Egmont, to ciekawa propozycja dla młodych czytelników, wspierająca naukę czytania. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-7 lat.

Książka wspiera program „Czytam sobie”, obejmuje poziom 1, co oznacza, że zawiera 150-200 wyrazów, krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w tekście czytanym oraz możliwość głoskowania. Bez wątpienia „Koperta z kotem” jest mocnym wsparciem na pierwszym etapie procesu czytania.

Janek, główny bohater, postanawia zrobić niespodziankę swoim kuzynkom i wybiera dla nich w sklepie pocztówki z ich ulubieńcami: kotami i pieskami. Chłopiec dostaje koperty od mamy, adresuje listy. Zapisuje we właściwym miejscu dane adresata i nadawcy. Następnie udaje się do pocztowego okienka i wysyła niespodzianki. Pan stempluje koperty, a Janek wybiera list polecony. Pan wysyła listy, zaś chłopiec szczęśliwy wraca do domu. Tam czeka na niego niespodzianka – jak się okazuje, kuzynki również chciały sprawić Jankowi radość i wysłały jego ulubieńca – dinozaura.

„Koperta z kotem” zachęca do wysyłania wiadomości tradycyjnym kanałem, jakim jest list czy pocztówka. Wspiera proces czytania oraz dostarcza ważnych informacji związanych z adresowaniem listów oraz czynnościami, jakie musi wykonać osoba pracująca na poczcie. A wszystko to w pięknej oprawie. Zawartość uatrakcyjniają zabawne, kolorowe ilustracje, wzmacniają także więź z tekstem i są usupełnieniem całości. W książeczce znajdują się ramki ze słowami do czytania głoskami. W czytaniu pomaga także duża czcionka, a tekst znajduje się na dole strony, aby ułatwić młodemu czytelnikowi czytanie z pomocą palca. Wszystko to sprawia, że nauka czytania przebiega naturalnie, a dziecko będzie odczuwać radość, czyniąc postępy.

Oprócz tego, że książka pomaga rozwijać umiejętności czytania, to posiada numerację stron, a więc pozwala śledzić postępy w czytaniu oraz utrwala liczenie, co jest dodatkowym atutem. Na końcu książki dziecko znajdzie także motywujące naklejki, które bez wątpienia staną się zachętą do ćwiczeń w czytaniu.

Polecam tę podręczną ksiażęczkę dla każdego młodego czytelnika. A zanim dziecko będzie gotowe do czytania, książka „Koperta z kotem” uatrakcyjni wspólny czas, dostarczy ważnych informacji i wprowadzi w świat liter, głoskowania.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.