Kółko i Krzyżyk to jedna z gier mojego dzieciństwa, podobnie jak później statki. Nie potrzeba było dużo, wystarczyła kartka, długopis i druga osoba, która również chciała dobrze się bawić, i znikaliśmy czasami na długie godziny, zatopieni w rozgrywkach. Są takie zabawy, które wspomina się bardzo miło, dla mnie taką jest właśnie gra w Kółko i Krzyżyk – do dziś pamiętam, jak rodzice uczyli mnie i brata jej zasad.

I tak zostało do dziś – wystarczy kartka i długopis, ale jeśli chcemy zapewnić naszym pociechom bardziej efektowną i trwałą wersję gry, postawmy na drewno. Ostatnio trafiła do nas gra Kółko i Krzyżyk od Wooden Way i jestem z niej bardzo zadowolona – z jej gabarytów, jakości i precyzji wykonania oraz z dodatkowych zalet tej wersji popularnej gry. Jest ona wykonana ze sklejki brzozowej, polakierowanej bezpiecznym dla dzieci bezbarwnym lakierem. Jedna część została pomalowana farbą, po której można pisać kredą, zresztą ona także jest dołączona do zestawu. Dzięki temu możemy zapisywać wyniki rozgrywek, a później po prostu je zetrzeć i… zacząć zabawę od nowa!

Kółka i Krzyżyki umieszczamy w drewnianej podstawie. Są one dość sporej wielkości, co sprawia, że są wygodne w użyciu i poręczne dla małych rączek. To właśnie jedna z najistotniejszych zalet takiej wersji gry – wkładanie i wyjmowanie tych elementów to dodatkowo świetne ćwiczenie motoryki małej.

Zasady gry pozostały oczywiście bez zmian – wygrywa ta osoba, która jako pierwsza ułoży linię z trzech krzyżyków lub kółek. Moja córka jest co prawda jeszcze trochę za mała na trzymanie się zasad, bo gdy je tłumaczyłam, a następnie „krzyżowałam” jej plany stwrzenia owej linii, po prostu wyjmowała mój element i zastępowała swoim 🙂 Wszystko przed nami, a jak znam swoje dziecię, tak pewnie już niebawem będzie się ono starało zrozumieć, o co w tym chodzi.

To zestaw zdecydowanie warty polecenia, bo uniwersalny – grę w Kółko i Krzyżyk zna chyba każdy, więc to idealny pomysł na prezent i dla chłopca, i dla dziewczynki. Jakość wykonania i estetyka na pewno nie zawiodą oczekiwań. Przyda się i w domu, i w przedszkolu, a gdy wrócę do zawodu, pewnie będę tę pomoc wykorzystywać także na prowadzonych zajęciach, na razie posłuży nam w domowym zaciszu.