O serii książek o Basi dowiedziałam się od przyjaciółki. Zdradziła mi także, że Basia  skradła serce jej małej czytelniczce,  dlatego sama bardzo chciałam zmierzyć się z tą propozycją.  Jestem przekonana, że głównym atutem serii książek z tą sympatyczną bohaterką jest to, iż znajdują się w nich opisy różnych sytuacji, w jakich znajduje się Basia, oraz przeżyć, które jej  towarzyszą. Czytelnik w postaci głównej bohaterki może odnaleźć siebie.

Seria o Basi cieszy się dużą popularnością, choć są zapewne jeszcze tacy jak ja, którzy do tej pory jej nie znali.
Super, że powstała nowa seria, pt. „Basia i przyjaciele”  i choć jest ona przeznaczona dla trochę starszych czytelników, to wpadła mocno w gust mojej małej córki.

„Basia i przyjaciele. Zuzia” opisuje  codzienne trudności, dylematy i odpowiada na wiele dziecięcych pytań. W publikacji znajdziemy także całą paletę emocji oraz przeżyć, które towarzyszą dziecku w relacjach z rodziną, rówieśnikami, przyjaciółmi.

Zuzia, to koleżanka Basi z przedszkola. Złości się na tatę, kolegów i koleżanki, kiedy okazuje się, że mama wyjeżdża bez wyjaśnień, a ona nie tylko nie wie dlaczego tak się dzieje, ale też nic nie może zrobić. Zuzia przerzuca swoją złość na innych i nie może poradzić sobie z trudnymi emocjami. W tej części znajdziemy krok po kroku opis tego, do jakiego stanu doprowadziły Zuzię emocje, jak reaguje na otoczenie oraz jak zachowuje się jej ciało podczas doznanych przeżyć.

To opowieść o potrzebie bliskości, zrozumienia oraz potrzebie wybaczania. Zarówno sytuacja, jak i emocje, które towarzyszą dziewczynce, dziecko może przenieść na swoje doświadczenia. Książka ta jest doskonałą okazją do rozmowy z dziećmi w domu czy przedszkolu na temat emocji oraz ich potrzeb. To okazja do nazywania tego, co dokładnie czuje dziecko i jak zachowuje się w danej sytuacji. „Basia i przyjaciele. Zuzia” to także sposobność do znajdywania najlepszych dla dzieci sposobów na przeżywanie emocji i radzenia sobie z tymi najtrudniejszymi.

Zdecydowanie polecam lekturę, patrząc na ogromne zainteresowanie mojej córki. Polecam także jako nauczyciel dla swoich podopiecznych. Nigdy nie jest za późno, aby rozmawiać o emocjach i nigdy nie jest tych rozmów zbyt dużo. Emocje to bardzo ważny temat i warto się przy nim zatrzymać na dłużej – z serią „Basia i przyjaciele” można to zrobić w sposób ciekawy, atrakcyjny i co najważniejsze – bliski dziecku.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.