Kosmos, planety i układ słoneczny to tematy, które fascynują dorosłych i ciekawią dzieci. Osobiście kocham pomoce, które oprócz tego, że przyciągają uwagę jakością wykonania, to jeszcze pełnią funkcje edukacyjne i rozwijają motorykę małą. Spośród ogromu dostępnych produktów sięgam po te, które spełniają te warunki. Będąc jednocześnie miłośnikiem pedagogiki Marii Montessori, uwielbiam drewniane zabawki, układanki, zestawy, zwłaszcza te, które różnią się od pozostałych. Sprawa najważniejsza – bezpieczeństwo, a więc muszą one posiadać ważne atesty.

Z ogromną radością chcę się podzielić odkryciem zarówno firmy SkumajTo, jak i opinią o konkretnym zestawie wykonanym przez tę firmę – Układ Słoneczny plus planety. Jest to fantastyczna pomoc pozwalająca dziecku fizycznie dotknąć poszczególnych planet. Dziecko podczas zabawy poznaje wygląd, kształt oraz wielkość każdej z nich.

W skład zestawu wchodzą:
– planety w woreczku,
– szczypce,
– podstawa,
– karty z nazwami i zdjęciami planet,
– opis poszczególnych planet.

Drewniana, starannie wykonana podstawa składa się z wygrawerowanych nazw poszczególnych planet oraz otworów, w których dziecko umieszcza planety za pomocą szczypiec. Ta zabawa wzmacnia paluszki, dziecko ćwiczy motorykę małą, a dodatkowo poznaje kolejność planet w układzie słonecznym.

Planety mają różne rozmiary, tak jak w rzeczywistości, dlatego dziecko już na początku dowiaduje się, że planety różnią się od siebie, wzbogaca swoją wiedzę od najmłodszych lat w tak łatwy i przyjemny sposób.

Wszystkie planety są przygotowywane z wielką starannością, ręcznie malowane. Każda jest unikatowa i i jedyna w swoim rodzaju. Firma SkumajTo spisała się na medal pod względem doboru kolorystyki. Bardzo dobrze wybrane kolory, stonowane, po to, aby nie przysłaniać całości, a jednak najlepiej jak to możliwe przedstawić ciała niebieskie. Dziecko bardzo chętnie sięga po planety, bo wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale nie męczą oczu.

Bardzo się cieszę, że podstawa i planety są drewniane. Są one malowane farbami z atestem oraz lakierowane bezbarwnym i bezzapachowym lakierem, bezpiecznym dla dzieci, śmiało więc mogą trafić do małych rączek.

Dziecko poprzez pracę z tym materiałem zdobywa wiedzę, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz pamięć i uwagę. Zestaw rozwija wiele umiejętności ważnych nie tylko w edukacji, ale i codziennym życiu dziecka.

Możliwości pracy z zestawem jest naprawdę wiele, wszystko zależy od wieku dziecka, zainteresowań i chęci zabawy.
Przykładem pracy może być:
1. Nazywanie poszczególnych drewnianych planet.
2. Opis wyglądu każdej z planet.
3. Umieszczanie planet po kolei w układzie słonecznym.
4. Zagadki: Jakiej planety brakuje: zabieranie jednej z planet przez dorosłego i zgadywanie, której z nich brakuje.
5. Zagadki: Trzymanie jednej z planet w rękach – nazywanie koloru i miejsca, które zajmuje w układzie słonecznym, np. Jest czerwona, stoi tuż za Ziemią. Odpowiedź: MARS (stopniujemy trudność).
6. Kładziemy pod tablicą z układem słonecznym karty z planetami w odpowiedniej kolejności i do każdej karty dziecko dobiera odpowiednią drewnianą planetę.
7. Dziecko układa planety w układzie słonecznym na podstawie, a dorosły prosi: podaj mi planetę, której nazwę usłyszysz: Merkury, Neptun, itd.
8. Układamy karty według odpowiedniej kolejności i dorosły zasłania jedną z nich. Dziecko próbuje odgadnąć: karta z jaką planetą została odwrócona? Dla sprawdzenia poprawności odpowiedzi dziecko wymienia po kolei planety znajdujące się na kartach.
9. Dorosły chowa w woreczku planetę, dziecko przy pomocy zmysłu dotyku próbuje odgadnąć, jaka to planeta (przecież mają różne wielkości), może sobie pomagać patrzeniem na karty.
10. Starsze dzieci mogą głoskować nazwy planet.
11. Ciekawym pomysłem będzie przygotowanie książeczki o układzie słonecznym, bazując na zestawie i dołączonej informacji o każdej z planet.

Gorąco polecam zestaw Układ Słoneczny plus planety firmy SkumajTo. Zestaw sprawdzi się o każdej porze roku, zarówno podczas pracy z dzieckiem w domu, jak i przedszkolu, szkole czy zajęciach terapeutycznych.

Marzena