Od jakiegoś czasu korzystamy z córką z maty z porami roku autorstwa Tomasza Samojlika, w związku z czym nie mogłam się doczekać, kiedy nasza domowa biblioteczka wzbogaci się o wyprawy Żubra Pompika Wydawnictwa Media Rodzina. Wśród  tytułów, które najmocniej skupiły na sobie moją uwagę, znalazły się „Dziarskie puszczyki”, „Wodospad muflona” oraz „Skalny labirynt”.

„Dziarskie Puszczyki” to wyprawa żubrów do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Można tu nacieszyć oko pięknem przyrody oraz poznać ukształtowanie terenu: wznieść się na wzgórze, pagórek i górę. To właśnie jedna z nich mocno wpadła w oko Polince, bohaterce książeczki, którą wraz z bratem Pompikiem, głównym bohaterem całej serii, postanowili zdobyć.  Wspinając się na najwyższe wniesienie w okolicy, bohaterowie spotykają trzy szare, małe kulki, ale jak się okazuje, nie są to  zwykle kulki, tylko puszczyki.  Dzięki tej wyprawie – warto podkreślić, że z nutą humoru – dziecko poznaje wygląd puszczyka, krajobraz Wielkopolskiego Parku Narodowego, gdzie wnosi się Osowa Góra. Do tego piękne lasy i  puszczyk, który jest symbolem parku – to wszystko tworzy niezwykle interesującą całość. Wartość edukacyjna książeczki, opisane w niej przygody, możliwość pogłębiania wiedzy, a przy tym rodzinne perypetie żubrów są dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Nie sądziłam, że w jednej książce tak niewielkich gabarytów można zawrzeć tyle ciekawych informacji i tak mocno poszerzać horyzonty geograficzne Polski.

Żubry często opuszczają gęstwiny lasów, by odkrywać świat i tak jest w przypadku żubra Pompika, który chce poznać nowe, zachwycające pięknem natury miejsca.  „Wodospad Muflona” to kolejna wycieczka Pompika, tym razem do Karkonoskiego Parku Narodowego.  Podczas tej wyprawy sympatyczny żubr wraz ze swoją rodziną  odkryją i poznają roślinność  Karkonowskiego Parku oraz zwierzęta takie jak daniel, piżmak, jenot czy muflon. Nie dość, że dzięki tej historii można dowiedzieć się czegoś więcej o wspomnianych  zwierzętach, to jeszcze poznajemy ich wygląd dzięki ilustracjom, przedstawionym w sposób bardzo przyjazny dzieciom. A wszystkie te wiadomości ubrane są w ramy ciekawej przygody, która kończy się zawsze happy endem.  Seria o wyprawach Pompika niezwykle mnie urzekła także z tego względu, że na ostatniej stronie w książce można przeczytać pięć najważniejszych informacji-ciekawostek o odwiedzonym miejscu. To doskonały sposób na utrwalanie wiedzy i podsumowanie całości.

„Skalny labirynt” to wyprawa do Parku Narodowego Gór Stołowych, których symbolem są płyty piaskowców. Skały przypominające kształtem zwierzęta, grzyby, znajdujące się w nich szczeliny czy korytarze oraz ślady zostawione w nich przed milionami lat sprawiają, że wyprawa Pompika jest naprawdę fantastyczna. Młody czytelnik czuje się jak w jakiejś niezwykłej opowieści, a cała historia ma to do siebie, że nachodzi nas ochota, by powędrować śladami żubra i  poszukać roślinności i zwierząt, które on sam spotkał na swoich szlakach.  W żadnej innej książce w tak prosty i bliski dziecku sposób nie poznamy koszatka, popielicy, myszki leśnej czy orzesznicy.

Zdecydowanie polecam do biblioteczki domowej młodych czytelników, do biblioteczki przedszkolnej również. Warto mieć całą serię i poznać nasz piękny kraj pod względem krajobrazu, niezwykłości natury, roślinności, zwierząt. Warto w tak ciekawy i obrazowy sposób poznać 23 Parki Krajobrazowe, do których po przeczytaniu lektury aż chce się wybrać.

To rewalacyjna seria książeczek dla najmłodszych odkrywców przyrody, pasjonatów spacerów i wypraw na łono natury. Napisana i zilustrowana przez popularyzatora nauki, doktora Tomasza Samojlika.

Marzena