Mamy w naszej domowej biblioteczce już całkiem sporo publikacji dla dzieci w temacie ekologii, jest to natomiast tematyka przez nas lubiana, więc chętnie poznajemy kolejne. Tym razem powitałyśmy książkę „Ekorodzina” autorstwa Magdaleny Harnatkiewicz.

Temat jest bez wątpienia trafiony, bo ważny i potrzebny. Warto już od najmłodszych lat uświadamiać nasze pociechy, jak wielki wpływ mają na to, jak będzie wyglądał nasz świat w przyszłości. Tutaj opowieść jest prowadzona z perspektywy Ziemi, która pokazuje nam całą swoją rodzinę – mamę Słońce, tatę Księżyc orz rodzeństwo – pozostałe planety.

To jednak dopiero początek, bo tematyka poruszana w utworze jest szeroka – od smogu przez chorowanie i bolączki naszej planety po osławione już przemówienie młodej dziewczyny o imieniu Greta, która próbuje zawalczyć o ekologię. I z jednej strony ten dość szeroki przekrój tematyczny jest zaletą, z drugiej – w moim odczuciu – wadą, bo odniosłam wrażenie, że autorka skacze pomiędzy tematami, co może powodować chaos i trudności w odbiorze tekstu przez młodego czytelnika. Nie mówię, że tak będzie na pewno, po prostu w według mnie istnieje takie ryzyko.

Na pewno dużą zaletą jest dodatek na końcu książki w postaci kilku obrazków do pokolorowania. Możemy w ten sposób na przykład sprawdzić, czy dziecię zapamiętało kolory pojemników na odpady i czy pokoloruje je we właściwy sposób. Zresztą, takie dodatki zawsze będą u mnie na tak, lubię, gdy poza samym czytaniem, w publikacji dla dzieci można zrobić coś więcej, a kolorowanie to bardzo przyjemna i kształcąca aktywność.

Mocną stronę stanowią także ilustracje. Ilustratorka wykonała je w taki sposób, że nie tylko dobrze korespondują z tekstem, ale także pokazują pewne treści w taki sposób, że ułatwiają one przyswojenie określonego wycinka wiedzy – na przykład wspomniane pojemniki na odpady czy ustawione na orbitach, gotowe do wyścigu planety krążące wokół Słońca.

Nie jest to książka, która by mnie porwała, pewnie ze wzgędu na to, że to tematyka nam bliska, a więc posiadamy sporo naprawdę świetnych publikacji traktujących o ekologii, niemniej warto sięgnąć, jeśli lubicie książki, w których autor stara się zebrać w pigułce jak najwięcej informacji. Dziecko na pewno dowie się z niej wielu ciekawych rzeczy, a czy forma się spodoba, to już rzecz gustu.